Cum. Eki 15th, 2021

enver

 

Malatya Baro Başkanı Enver Han, bir basın açıklamasıyla Diyarbakır’daki saldırıyı kınayarak şunları dile getirdi:

 

“Cumartesi günü vuku bulan menfur saldırıyla ilgili olarak basın açıklaması yapmak üzere toplanmış bulunmaktayız.

 

Diyarbakır’da yapılan saldırı ile Diyarbakır Baro Başkanımız ve Şehit polislerimiz ebediyete intikal etmişlerdir. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcımıza olay yeri incelemesi sırasında ateş edilmiştir. Şiddet nereden ve kimden gelirse gelsin kabulü mümkün değildir.

 

Barolar kendilerine Avukatlık Kanunu 76. Madde ile yüklenen hukukun üstünlüğü ve insan Haklarını korumakla mükelleftirler. Tüm baro başkanlarının ortak paydası hukukun üstünlüğü ve adalettir. Baro başkanları görevlerini ifa ederken, diğer baro başkanlarının siyasi görüş ve düşünceleriyle ilgilenmezler. Barolar 78 milyon vatandaşımızı hukukun üstünlüğü ve adalet paydasında kucaklaştırmak için kararlılıkla mücadele etmektedirler.

 

Diyarbakır Baro Başkanımıza, Başsavcımıza ve şehit polislerimize yapılanın kabulü mümkün değildir. Hukuk insanlarına ve güvenlik güçlerimize yapılan son saldırı olmasını diliyoruz.

 

Ülkemizde süren çatışma ortamının bir an önce sonlandırılması tek dileğimizdir. Artık ocaklara düşen son ateş olsun. Ülkemizde kardeşlik ve barışın egemen olmasını diliyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu durumun İnsan Hakları ve Hukukun Üstünlüğü açısından kabul edilebilir olmadığını görmekteyiz.

 

Olayın aydınlatılması, faillerin ortaya çıkartılması ve hukuk önünde cezalandırılmalarını beklemekteyiz. Yapılan saldırıyı Malatya Barosu olarak kınıyor ve lanetliyoruz.

 

Sözlerimizi tamamlarken, Diyarbakır Baro Başkanımıza ve Şehit Polislerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Hukuk Camiamıza, Emniyet Teşkilatımıza başsağlığı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcımıza ve yaralı polislerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

 

 

 

125

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir