Pts. Eyl 27th, 2021

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Sultan KILIÇ

 

Geçen yıl bugün, Malatya’nın ana caddelerindeki mağazalar simlerle, pamuklarla, ışıklarla, kutlama yazılarıyla süslenmişti. Daha fazla satış yapmak için de olsa süslenmişlerdi.

 

 

Vitrinlerde Noel Baba görünümlü cansız mankenler, kaldırımlarda Noel Baba giysili palyaçolar… Hatta Gırnatacı Noel Baba bile vardı. Gırnatacı Noel Baba, İnönü Caddesi’nde ‘Malatya Malatya bulunmaz eşin… Aman aman aman Kernekli misin? Kernek’e gelmeye de yeminli misin?’ i çalarken kara çarşaflı bir bacı, seyircileri dirsekleyerek meydana dalmış. Gırnatacı Noel Babanın kucağına ‘Müslüman, yıl başı kutlamaz!’ el ilanını hırsla koymuştu.

 

Gitar eşliğinde şarkılar söyleyen sokak müzisyenleri vardı. Çerezcilerin, Milli Piyango bileti satan büfelerin önünde kuyruklar oluşmuştu. İnsanlarda müthiş bir telaş olurdu, tıpkı dini bayramların arife günündeki gibi.

 

Pek Müslüman olmakla övünen, piyangoları haram olarak niteleyen ülkemizde kaç milyon Milli Piyango bileti satılıyor dersiniz? Bunca bileti; ülke dışından yurda sokulan dış mihraklar mı satın alıyor?

 

Noel

Bu yıl Malatya süslenmedi, ana caddeleri dolaştım. Bugün Malatya caddelerinde sadece din tüccarı bir derneğin aracı dolaşıyor. Akşam şu saatte, şu salonda tüm halkı “Mekke’nin Fethi” ne davet eden duyuruyu seslendirerek…

 

 

Artık Malatya sizin bildiğiniz Malatya değil; Malatyalılar da sizin tanıdığınız Malatyalılar değil…

Tamam, ben de kutlamazdım yeni yılı. Hatta hiçbir günün özel gün olmaya değmeyeceğini düşünerek hiçbir günü kutlamazdım ama… Kutlayanları da kınamazdım.

 

Bunlar, bugünü kutlamak isteyenleri düpedüz baskıyla sindirdiler.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

sultankilic44@hotmail.com

296

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir