Sal. Eyl 28th, 2021

 

 “ARSLANTEPE’Yİ DÜNYAYA EN İYİ ŞEKİLDE TANITACAĞIZ”

 

6. Uluslararası Kervansaray Buluşması “Melita’dan Battalgazi’ye Tarih-Arkeoloji-Kültür-Sanat Günleri” etkinliği kapsamında “52. Yılında Arslantepe Höyüğü Fotoğraflarla Kazı Sergisi” açılışı yapıldı. Sergide, 52 yıl boyunca yapılan kazı çalışmaları esnasında çıkan eserlerin fotoğrafları sergilendi. Açılışa, Tunceli Valisi Osman Kaymak, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra Battalgazi Belediye Başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Burada konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, sergiye katılımın yüksek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Kültürümüze sahip çıkmanın bilinci içerisindeyiz. Bu güzel fotoğraf sergisi için Prof. Dr. Marcella Frangipane hanımefendiye çok teşekkür ediyorum" diyerek, Arslante’yi dünyaya en iyi şekilde tanıtacaklarını söyledi.

 

 

Tunceli Valisi Osman Kaymak ise, “52. Yılında Arslantepe Höyüğü Fotoğraflarla Kazı Sergisi” açılışında yaptığı konuşmada, açılan serginin önemine değinerek, Arslantepe’nin dünya tarihi için önemli olduğunu ve buranın en iyi şekilde tanıtılması için bu tür gergilerin önemli olduğunu söyledi. 

 

 “KERVANSARAY’I KÜLTÜR SANAT MERKEZİ HALİNE GETİRDİK”

 

SERGİNİN AÇILIŞINDA, MALATYA TÜRKÜLERİ SESLENDİRİLDİ

 

Bir dönem kervanları ağırlayan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, “Kültür-Sanat Merkezi” haline dönüştü. Kültürel ve sanatsal çalışmaların yapıldığı Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda açılan kurslarda yapılan el emeği göz nuru çalışmalar, türkülere konu olan Kernek Meydanı’nda halkın beğenisine sunuldu. 6. Uluslararası Kervansaray Buluşması “Melita’dan Battalgazi’ye Tarih-Arkeoloji-Kültür-Sanat Günleri” etkinliği kapsamında Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda açılan kurslarda yapılan resim, seramik, ebru, ahşap boyama ve bez bebek çalışmaları Kernek Meydanı’nda sergilendi.  Serginin açılışına, Tunceli Valisi Osman Kaymak, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra Battalgazi Belediye Başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sergide, Malatya Musiki Cemiyeti sanatçıları tarafından Malatya türkülerinin seslendirildiği sergi açılışında konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, sanatsal çalışmaların önemine dikkat çekerek: “Bugün yoğun bir çalışma temposundayız. Sabah 6. Uluslararası Kervansaray Buluşması’nın açılışını bakanımızla, valimizle ve Ankara’daki bürokrat arkadaşların katılımıyla ifa ettik. Akabinde yemek ve kültürümüzün yansıması adlı paneli idrak ettik. Oradan buraya geldik. Bugün buradaki sergimizin açılışında emeği geçen değerli hocalarımıza teşekkür ediyor ve kutluyorum. Ayrıca Malatya Musiki Cemiyeti’ne de konser için teşekkür ediyorum. Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nı bir kültür merkezi haline getirdik. Orada kültürel ve sanatsal çalışmalara ağırlık veriyoruz. Bugün burada sergilenen çalışmalar, Kervansaray’da açılan kurslarda yapılan çalışmalardır. Halkımızın sanata ve kültüre olan ilgisini ve sahip çıkma olgusunu artırmak için bu tür çalışmalara ağırlık vereceğiz.” dedi.

 

Tunceli Valisi Osman Kaymak ise: “Saygıdeğer arkadaşlar, herkese selam ve saygılarımı sunuyor ve aranızda olmanın mutluluğunu yaşıyorum. 1995-98 senesinde Battalgazi kaymakamıydım. Çok güzel dostluklarımız oldu başkanımızla. Bu festivalde emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum. Kültürümüzü yansıtan harika programlar sebebiyle başkanımızı kutluyorum.” diye konuştu. 

117

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir