Paz. Eki 24th, 2021

Arguvanlılara Çinlilerin Yedirdiği Hurmalar

Azzet bibi, iftar daveti haberlerinden bıktığını, yeme içmenin haber bile olamayacağını söyler dururken… Hah, bak bu değişik, sen bununla ilgilenirsin bence diyorum Azzet bibiye. Gine ifdar yemegiyse heç ohuma gurban, diyor. İftar yemeği; ama bu başka, derken lafı ağzıma tıkıyor. Nesi başga gız gadan alam? Surfada bir guş südü esgik, beyle mi düşünüyüler yemek ekmek bulamıyanları, diyor. Orası doğru tabi, sana katılıyorum o açıdan.

Yalnız, bu iftar Arguvanlılara verilmiş, diyorum. Azzet bibi, at arısı sokmuş gibi yerinden zıplıyor. Tehöğ, yaanış yerde surfa açmamışlar mı? Arguvanlılar Alevi gurban, İramazan orucuynan ne işleri var ki, ifdar surfasında da işleri ola? Hangi şaşgın yapmış bu yakkışıhsız davatı? Şaşgınlığından deelse, vardır bir çıharı. Partililerin gurduğu ifdar surfasıysa, Arguvanlılardan isdiyeceklerini hepimiz bülüyük çağam, falcı olmıya nüzum yoh, diyor. Partililer kurmamış bu iftar sofrasını Arguvanlılara, Çinliler kurmuş, diyorum.

Ve basına yansıyan haberi okuyorum Azzet bibiye: ‘ Çinliler tarafından Arguvan’da bakır madeni aramak üzere şantiye kuran Cenhan Madencilik Limitet Şirketi, Arguvan’da görev yapan memurlar ile siyasi parti ilçe yöneticilerine, şantiye binasında Ramazan ayı dolayısıyla iftar yemeği verdi. Yemeğe Arguvan İl Genel Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Milli Eğitim, Müftülük çalışanları, Emniyet mensupları ve bazı köy muhtarları da katıldı.’ Haber aynen böyle işte, diyorum Azzet bibiye. Bıyık altından alaysı alaysı gülmeye başlıyor Azzet bibi. Bu Çinliler şaşırmış mı yoğsam, Alevi Arguvanlıların İramazan orucuynan ne işleri olabülür kü? Aboooğğğğ yoğsam bunnar bi şey mi isdiyecekler, diyor.

Hani geçen yıl Arguvan’ın yazısında poz vererek biz Arguvan’ı çok sevdik, demişlerdi. Sonra da Arguvan’da bilmem kaç dönüm araziyi, bilmem kaç yıllığına kiraladıklarını. Buraya maden üretme, işleme tesisi kurmayacaklarını… Arguvan’ın topraklarını Çin’e götürerek Arguvan toprağındaki bakırı (Çinliler, bakır bulduklarınıs öylüyorlar; biz, onların yalancısıyız.), Çin’de üreteceklerini açıklamışlardı, diyorum.

Azzet bibinin az önceki alaysı gülüşü kayboluyor. Işıldayan gözlerine bir bulut iniyor. Hüzün bulutu ki ay buluta girmiş gece yarısı misali… Niye üzüldün şimdi? Bak, ne güzel işte, Arguvan’ın taşı toprağı altın değilse bile bakırmış. Sevinmen gerekmez mi, diyorum. Hay demez olsaydım. Gız, sen beni güççük uşah saydın herhal. Buna pohunu yiyen deli inanır mı? Torpahları Arguvan’dan yüklenip taaa Çin’e götürecekler. Bu gader zahmata, masrafa değecek mi dağlar gibi torpahdan çıhardacahları şuncağız bakır? Tehöğ, sen de inanmıyısın; emme ille beni gızdıracah, söyledeceksin.

Hanı, bıldır Kürecik’e getmişdik barabar. Orda birisi, yeriyişcilere garşı çıhar gibi gonuşup, füze galhanına çemkirenlerinen alay etmişdi. Sen de sebebini sorduğunda o adam: “Bundan elli sene evvel, Kürecikli üç muhtar, Çarşak Tepesi’ni Amerikalılara iki şişe rakıya satmıştı. Coniler yerleşmeden karşı çıkacaklardı. Kürecik’i iki şişe rakıya satanlar, bugün boşuna tepiniyorlar.” demişdi. Sen de adama inanmayıp başgalarına, adamın annattıhlarının dorgu olup olmadığını sormuşdun. Onnar da he, adamın dedikleri aynen dorgu, demişlerdi. Şindi bu Çinliler, İramazan’da oruç büle dutmuyan Alevi Arguvanlılara, bir mahanayınan ifdar yemeği veriyi ya. İfdar surfasında da ilkin hurmaları yerler. Çinlilerin Arguvanlılara ahşam yedirdikleri hurmalar, sabah neyder acebe, bülüyler mi gurban? diyor Azzet bibi.

Bir de Myanmar’da Çin ve Amerike Birleşik Devletleri’nin, Myanmar madenlerini kapışmaları yüzünden yaşattıkları vahşeti anlatsam… Korkarım Azzet bibi, Arguvan’ın topraklarını Çin’e taşımakta kararlı olanlara hiç de iyi şeyler söylemeyecektir. Yağmaya sunulan Arguvan topraklarının özel mülk mü, belediye mülkü mü, Milli Emlak mülkü mü olduğunu da merak ediyoruz doğrusu. Mülk sahibi kim olursa olsun, Arguvan’ın topraklarını Çinlilerin yağmasına sunanlara Azzet bibinin neler söyleyebileceğini tahmin edebilirsiniz; it yese kudurur.

Sultan Kılıç- Malatya                                                    sultankilic44@hotmail.com

138

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir