Paz. Eki 24th, 2021

Malatya Park AVM, Arguvan Belediyesi, Arguvan Eğitim Kültür Vakfı, Arguvan Köy Dernekleri, Ankara Arguvanlılar Derneği ve Almanya Arguvanlılar Derneği tarafından organize edilen ve ilçelerin tanıtımını amaçlayan 'Memleket Havası' etkinlikleri kapsamında, Arguvan Günleri'nin açılışı gerçekleştirildi.

Yapılan konuşmaların ardından Arguvan Günleri'nin açılışı gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında açılan fotoğraf sergisi gezilirken, Arguvan türküleri de Malatya Park etkinlik alanında seslendirildi.

Malatya Park’ın ikinci katında sergilenen elli fotoğrafın usta emekçisi Rıza Parlak, Arguvan’ın köylerini yıllarca dolaştığını, çeşitli temada fotoğraf çektiğini, bu sergide ise fesli kadın portrelerini bir araya getirdiğini ifade etti.

Ziyaretçilerin büyük ilgiyle, beğeniyle gezdiği sergide çektiği fotoğraflarla ilgili gerekli açıklamaları yapan Parlak, sergide yer alan portrelerin üzerinden Arguvanlı kadınların geleneksel giysileri hakkında görsel tanıtımların yapıldığını, kültürel değerlerin kaybolmadan yeni kuşaklara aktarılabildiğini de sözlerine ekledi.

Bir sorumuz üzerine Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu da Ankara’da yaşayan Arguvanlılar olarak dayanışma ve birliği sağladıklarını; Arguvan’ın her yönden, özellikle ekonomik açıdan gelişmesi için çaba harcadıklarını, zoru başarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Arguvan Belediyesi, Arguvan Eğitim Kültür Vakfı, Arguvan Köy Dernekleri, Ankara Arguvanlılar Derneği ve Almanya Arguvanlılar Derneği tarafından gerçekleştirilecek olan 10. Uluslar Arası Arguvan Türkü Festivali’nin tanıtımının amaçlandığı, 14- 15 Temmuz 2012tarihlerinde herkesin Arguvan’a davet edildiği etkinlik kapsamındaRıza Parlak’ın ‘Fesli Kadınlar’ fotoğraf sergisinin yanı sıra Arguvan’ı tanıtan yayınların sergilendiği, dinleyicilerin gönül teline hitap eden türkülerin seslendirildiği Arguvan Tanıtım Günleri’nde Akören Köyü Derneği BaşkanıYusufhan Doğan’ın ikram ettiği yoğurtlu çorba ve kömbe de tadanların damağını şenlendirdi.  

Sultan KILIÇ                    sultankilic44@hotmail.com

  

268

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir