Çar. Eyl 22nd, 2021

IMG_1861

 

 

Arguvan Nazım Hikmet Meydanı’nda Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde yapılan terör saldırısı kınandı.

 

Saygı duruşunun ardından Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ve Arguvan HDP İlçe Başkanı Ahmet Ercan, sırasıyla konuşma yaptılar. Konuşmalarda katliamda yaşamlarını yitirenlere rahmet, katledilenlerin yakınlarına baş sağlığı dilendi.

 

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş: “Kobanili çocuklara umut olmak üzere yola çıkan yeniden inşa sürecine katkı sunmak isteyen Türkiye’nin çeşitli illerinden Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine gelen Sosyalist gençlerimize yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz. Karanlık günlerin bizi beklediğinin habercisidir. Bir canımızın daha gitmesine tahammülümüz kalmadı. Ortadoğu’nun savaş çukuruna ülkemizi çekmek isteyenlerin planlarının birer parçasıdır. Biz emek ve demokrasi güçleri olarak ülkemizde ve Ortadoğu’da kalıcı barışın sağlanması için alanlarda olacağız.

 

Halkımız bu kanlı pazarlıkların bedelini ödemeye devam etmekte, ülkemiz bu çıkmazın içine her geçen gün daha fazla sürüklenmektedir. Katliamların, emperyalist hesapların parçası olup bunları istikrar maskesiyle süsleyerek dış politika olarak sunanlara halkımızın güveni yoktur. Hayatını kaybeden kardeşlerimizin yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralılara geçmiş olsun diyoruz.” dedi.

IMG_1831

HDP İlçe Başkanı Ahmet Ercan ise: “Daha önce Reyhanlı’sı vardı örtbas etmeye çalıştılar, Diyarbakır mitingimizde saldırı oldu. Yarın Urfa-Bingöl, öbür gün bütün bu coğrafyayı kapmayacağının hiç kimse garantisini veremez. Bu ateş çemberinin içerisine çekiliyoruz, tepki vermezsek, tavrımızı koymazsak, bu tür ölümler karşısında kenetlenmezsek ateş düştüğü zaman ne kuru kalır ne yaş kalır herkesin bu konuda tavır alması lazım. Bakın cenazeler Türkiye’nin dört bir yanına dağıldı.” dedi.

 

Konuşmalardan sonra oturma eylemi gerçekleştiren kalabalık sloganlarla saldırıyı kınadı.

 

Ahmet Ercan, Arguvan Türkü Festivali’nin iptal edilmesinden dolayı Arguvan Vakfı’na ve Arguvan Belediyesi’ne teşekkür etti.

109

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir