Sal. Kas 30th, 2021

155564_7575852437

 

Arguvan’ın önemli eksiklerinden birisi de, Arguvan’da bir kütüphanenin olmayışı idi, diyen Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş; seçimlerden sonra bu eksikliğin giderilmesi amacı ile bir halk kütüphanesi kurmak için ekibiyle birlikte kolları sıvadıklarını ifade etti. Yer arayışına girdiklerini, yapılan araştırmada Abdal Musa Kültür Merkezi ve Cemevi bünyesinde bir halk kütüphanesi açıldığını sözlerine ekledi.

 

Konu ile ilgili olarak Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş şu bilgilendirmeyi yaptı: “Kütüphanenin cemevi binası içerisinde açılmasında iki amaç vardı. Birincisi, bu eksikliği gidermek, ikincisi ise, inancımızda, kültürümüzde cemevinin öneminden hareketle, cemevini işlevini yerine getiren bir kurum haline getirmekti. Bu amaçla İstanbul’daki Arguvan Vakfı ve duyarlı hemşehrilerimizin de katkıları ile kitaplarla doldurulan Halk Kütüphanesi açılışını, 11. Arguvan Uluslarası Türkü Festivalinde yaptık. Ancak gördük ki; gerek merkeze uzaklığı, gerekse cemevi yönetiminin, cemevinin, Muharrem ayında dahi açık bulundurmaması gibi nedenlerle, öğrenciler tarafından da, halk tarafından da pek ilgi görmüyordu.

başkan2

“TURGUT ÖZAL HALK KÜTÜPHANESİ İSMİ ARGUVAN’A HİTAP ETMİYOR”

 

Kafamızı kurcalayan bu durumu nasıl telafi ederizi düşünürken, Büyükşehir Belediyesinin her ilçede bir kütüphane projesi gündeme geldi. Sadece iç tasarımının Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağı, diğer eleman giderleri, kira, elektrik vb. giderlerinin Belediyemiz tarafından karşılanacağı bu projeye merkeze ve okula yakın yer bulduk. SODES kapsamındaki bu projenin adı, Büyükşehir “Turgut Özal Halk Kütüphanesi” olarak 13 ilçede aynı isimle gerçekleştirildi. Biz bu isim Arguvan’a hitap etmiyor, değiştirilmesi gerekir diye ilettik, görüşmelerimiz devam ediyor. Henüz resmi açılışı da yapılmadı.

 

Buradan hareketle cemevindeki kütüphanenin buraya taşınmasını, isminin Turgut Özal olmasını ileri sürerek, işin sadece dışarıdan görünen yüzünü aktaranlar, sosyal medya ve dedikodular ile haksız yere, şahsıma ve belediyemize suçlamalarda bulunuyorlar.

 

Esen rüzgarların yerli kayalardan bir zerre dahi koparamayacağını bilerek, sosyal medya aracılığıyla mesnetsiz iddialarla ilgili yazılara karşı bilgilendirme yaparak konuya açıklık getirmek istedim. Soruyorum siz değerli Arguvanlılara, tozlu rafları süsleyen, kimsenin kapısını açıp bakmadığı kütüphane, Halk Kütüphanesi olabilir mi? Halka ve çocuklarımıza bir yararı olabilir mi?

 

Şimdi işlevini yerine getiren, çocuklarımızın adeta bir etüt merkezi gibi gereksinimlerini karşılayan, her gün Onlarca çocuğumuzun uğrak yeri olan bir yere Halk Kütüphanesi denmez mi?

 

Bizim amacımız çocuklarımızın uygun ortamda, doğru araçlarla bilgiye ve kültürümüzü öğrenmeye ulaşmalarıdır.

 

Bu kütüphaneyi zenginleştirmek için hemşerilerimizin de katkıları ile bilgisayar sayılarını artırdık, Fen bilimleri Merkezi’nin test kitapları ile zenginleştirdik. Şimdi öğrencilerimiz için bilgiye ulaşmak daha kolay…

 

Amaçları üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olan bu kişilerin niyetlerinin değerlendirmesini sizlere bırakıyoruz.” dedi.

140

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir