Pts. Eyl 27th, 2021

 

Arguvan Belediyesi tarafından Abdal Musa Kültür Merkezinde düzenlenen 'Kadınlar Günü' etkinliğine yoğun katılım oldu.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte Arguvan'da mahallerden katılım yüksekti. Etkinliğin başlangıcında Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş tarafından tüm kadınlara karanfil verdi.

 

Arguvan Belediyesi tarafından organize edilen etkinlikte sahneye davet edilerek bir konuşma yapan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş:

 "Sizleri bu kadar heyecanlı, coşkulu ve bu kadar yürekli görünce bizim yarınlara olan umudumuz daha da artıyor. Ülkemizde kadınlara şiddetin giderek arttığı aile içi şiddetin oldukça yoğunlaştığı AKP iktidarı ile birlikte kadın ölümlerin, kadına olan baskının arttığı günlerde siz Arguvanlı kadınlar bugün burada 8 Mart Dünya emekçi Kadınlar Gününde salonu doldurarak coşkunuz ile bunlara karşı duracağınızı gösteriyorsunuz. Sizleri yürekten bir kez daha alkışlıyorum.

 Dünya'da istatistiklere baktığımızda Türkiye'de kadının yerinin Nazım Hikmet'in dediği gibi masasındaki yeri öküzünde sonra gelen ama bizim nezdimizde bizim gözümüzde kadınlarımızın başımızın üstünde yeri olduğu tarlada, alanda, harmanda, eylemde, mücadelede, sokakta yan yana olduğumuzun gururu içindeyiz. İstatistiklere baktığımızda kadın istismarına baktığımızda ülkemizin 3. Dünya ülkelerinin gerisinde kaldığını görüyoruz. Bu elbette ki Türkiye'ye yakışan bir durum değil. Biz istiyoruz ki Türkiye'de insanların özgürlük içerisinde barış içerisinde yaşadıkları düşüncelerini, duygularını inançlarını özgürce ifade edebildikleri bir Türkiye'nin özlemini ve hasretini çekiyoruz.

 Şunun bilinci içerisindeyiz. Ne kadar baskı olursa olsun ne kadar zulüm olursa olsun. Biliyoruz ki Analar bu baskıların karşısında çok yürekli durdular ve duracaklar. Cumartesi annelerinin mücadeleleri hepimize ışık tuttu ve hepimizin onuru oldu. Bugün kadını evine hapsetmek isteyen erkeğine hizmet etsin, sosyal hayata katılmasın, iş hayatına katılmasını istemeyen düşünen ve bunu uygulamaya çalışan bir iktidar var. Unutulmasın ki bu ülkenin kadınları geçmişte Kurtuluş Savaşında cephe de, emperyalizme karşı omuz omuza mücadele vermişlerdir. Bizler sizlerle her zaman onur ve gurur duyduk ve duymaya devam edeceğiz.

 

Ben Arguvan Belediye Başkanı olarak kadınlarımızın bizden olan taleplerinin olanaklarımızı ölçüsünde sizlerin taleplerinin karşılayacağımızın sözünü bir kez daha huzurlarınızda tekrarlıyorum. Türkiye, Dünya'da kadınların iş hayatına katılımı sıralamasında 138. sırada bugün sizleri, bizleri uydurdukları yalanlarla akıl dolu yalanlarıyla bizleri kandırmaya çalışıyorlar. Ama şunu unutuyorlar mücadelenin içerisinde olan alanlarda eylemlerde mücadelelerde, açlık grevlerinde olan yaşamlarını kaybeden birçok kadın yoldaşımız var. Buradan onlara da selam olsun. Sizlerle bir arada olmanın sizlerle bu coşkuyla ortak onurunu yaşıyoruz. Sizlerle birlikte sizlerin gücü ile sizlerin desteği ile Arguvan'ı yepyeni bir Arguvan yaratacağız. Bu Arguvan eski Arguvan olmayacak. Artık Arguvan'da güzel şeyler olmaya başlıyor. Birtakım güçlerin bir takım farklı odakların buradaki iktidarlarını yıkıyoruz. Bundan sonra umuyoruz ki Türkiye'de de yıkacağız. Hiçbir zaman Arguvan'ın yoksulluk karşısında, baskılar karşısında, zulüm karşısında boyun eğmeyen Arguvan kadınları hepinize sevgiler saygılar sunuyorum. Emeği geçen katkı sunan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

 

Program'da Özgecan Aslan için yazılan bir şiir tüm katılımcıların yüreğini dağladı, gözyaşları sele döndü. Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ise şiir okunduğu esnada gözyaşlarına hâkim olamadı.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için düzenlenen etkinlik Türkülerle ve slayt görüntülerle ve şiirlerle devam etti.

 

Arguvan Belediyesi tarafından organize edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü programının sonunda ise Davul ve Zurna tüm kadınları coştururken, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ve protokol üyeleri gelen davete katılarak halaylar çektiler.

138

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir