Paz. Eki 24th, 2021

 

Geleneksel olarak her yıl ocak veya şubat ayında Arguvan Abdal Musa Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen Abdal Musa Birlik Lokması ve Cem, Arguvan’da yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

 

Arguvan'da Abdal Musa Kültür Derneği’nin hazırladığı Arguvan Abdal Musa Lokması ve Birlik Cem’ine Arguvan halkı, Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, CHP İl Başkan Yardımcısı İbrahim Çakır, CHP Arguvan İlçe Başkanı İbrahim Çopur, Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, köy dernekleri başkanları katıldı.

Abdal Musa Lokması için toplanan bağışlar ve yardımlarla alınan kurbanların kesildiği ve lokmaların dağıtıldığı günde kadın-erkek, yaşlı-genç, bir araya gelen Arguvanlılar hem hasret giderdi hem de büyük bir dayanışma örneği sergiledi.

 

Lokma öncesinde bir konferans düzenleyen Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, Alevilik ve Abdal Musa Lokması ile ilgili bilgilendirici bilgiler paylaştı.

 

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ise Arguvan’da her zaman birlik ve beraberlikten yana olduklarını, Arguvanlıların her zaman eşit yurttaşlık haklarını savunduklarını belirti. Kızıldaş, birlik ve beraberliğin ön plana çıktığı Abdal Musa Birlik Lokmasının kabul olmasını dileyerek Lokma’ya katılan herkese ve Birlik Lokmasına öncülük eden Arguvan Abdal Musa Kültür Derneği üyelerine ve Başkanı Soner Üstün’e teşekkür etti.

 

Abdal Musa Lokmasının aynı zamanda Birlik Lokmasıdır. Hem Lokma hem de Cemin kabul olmasını dileyerek, sözlerine başlayan CHP İl Başkanı Enver Kiraz ise yaptığı açıklamada çağdaş toplum, Cem Evinde Atatürk’ün, Pirsultan’ın, Hacı Bektaş’ın resimleri hep yan yanadır. Cem evine giren herkes can olarak görülür, bunun anlamının ise din, dil, ırk, mezhep ayrımı gözetmeksizin herkesin insan olarak bir görülmesidir” diye konuştu.  Kiraz, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’a Abdal Musa Kültür Merkezi’ne verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederken Abdal Musa Kültür Derneği Başkanı Soner Üstün’e çalışmalarından dolayı tebrik etti.

 

Dağıtılan lokmaların ardından Cemevinde Arguvan’dan ve Malatya’dan vatandaşların yoğun katılımı ile Birlik Cem ibadeti gerçekleştirildi.

 

157

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir