Sal. Eyl 28th, 2021

Bundan önceki festival etkinliklerini genellikle İstanbul’daki Arguvan Vakfı ve Arguvan Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilirkenbu yıl Arguvanlı tüm dernekler, ele ele vererek festival organizasyonunda yer alıyor.

Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, Arguvan Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş, Malatya Arguvan Köy Derneklerini temsilen Yusufhan Doğan, Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu, Almanya Arguvanlılar Derneği; Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı yaparak 10. Uluslar arası Arguvan Türkü Festivali hakkında kamuoyunu bilgilendirici bir basın toplantısı düzenlediler.

Basın açıklamasını Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan sundu. Taştan, şunları söyledi:

Arguvan Belediyesi, Arguvan Vakfı ve tüm Arguvanlı derneklerin ortak organizasyonu ile bu yıl onuncusunu düzenleyeceğimiz, Uluslararası Arguvan Türkü Festivali 14- 15 Temmuz 2012 tarihinde Malatya’ya bağlı Arguvan ilçemizde gerçekleşecektir.

2003 yılından beri düzenlediğimiz, bu yıl da onuncusunu gerçekleştireceğimiz Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’nin daha görkemli, daha coşkulu geçmesi için bütün hazırlıklar yapılmaktadır.

Bugüne kadar on binlerce insanın katıldığı festivalimizde, kamuoyunda çok önemli ses getiren türkülerimiz; acımız, sevincimiz, sevdamız, kardeşliğimiz, ağıtlarımız, isyanımız ve dostluğumuzun sanatsal biçimlenişidir. Sanatçılarımız ve ozanlarımızın güçlü sesleriyle türkülerimiz, Arguvan’dan dünyaya yankılanacak.

Türkiye halklarının kardeşçe birlikte yaşamasını benimsedik. Dünya halklarının müziğini, türkülerimizle Arguvan’da buluşturduk.

Bizler, bir kültürün festivalini yapıyoruz. Bundan dolayıdır ki bütün kamuoyunu, kamuoyunun temsilcisi olan tüm basını 14- 15 Temmuz 2012 tarihinde onuncusunu gerçekleştireceğimiz Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’ne katılmaya davet ediyoruz.” dedi.

Sultan KILIÇ             sultankilic44@hotmail.com 

100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir