Çar. Ara 1st, 2021

http://www.youtube.com/watch?v=CQjraICHQK4Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’nin on birincisi 

Sultan KILIÇ

Malatya'nın Arguvan ilçesinde düzenlenecek olan 11. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali'nin tarihi belli oldu.

Arguvan Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş Arguvan Belediyesi, Arguvan Vakfı, Arguvan Köy Dernekleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek türkü festivalinin tarihini açıkladı. Programa CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Arguvan Belediye Başkan Vekili Ali Ekber Aslantürk, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Arguvan Vakfı, Arguvan Köy Dernekleri yönetim kurulu ve üyeleri katıldı.

Uluslararası 11. Arguvan Türkü Festivali 2-3 Ağustos 2014 tarihlerinde yapılacak

Basın toplantısında Mehmet Kızıldaş şunları söyledi: “Müzik hangi dilden, hangi telden, hangi nefesten olursa olsun evrenseldir. Festivalde bir yandan Arguvan türkülerini ve kültürünü icra ederek herkese tanıtırken, diğer taraftan başka yörelerin ve dünya halklarının müziğini ve kültürlerini Arguvanlılara ve dostlarına tanıtıyoruz. Türkülere dost olan herkesi Arguvan da ağırlamak aynı duyguyu, heyecanı ve coşkuyu birlikte paylaşmak istiyoruz.

 Arguvan Belediyesi, Arguvan Vakfı, Arguvan Köy Dernekleri ile birlikte organize ettiğimiz bu festivalde; her yıl olduğu gibi panellerle, köy tanıtım ve gezileriyle, sergilerle, tiyatro gösterileriyle 2-3 Ağustos 2014 tarihlerinde halk müziğimizin güzide sanatçıları ve yerel ozanlarımızın türküleriyle coşku ve heyecanı doruklara çıkaracağız. Tüm Arguvanlıları, Arguvan dostlarını ve tüm türkü severleri şimdiden tatillerini Ağustos başına ayarlayıp Uluslararası Arguvan Türkü Festivalinde buluşmaya, bu coşku ve heyecanı birlikte paylaşmaya davet ediyoruz.”

Halk ozanlarımızı hep baş tacı ettik”

Bir basın çalışanının Arguvan Kızıluşaklı ünlü şair Şemsi Belli’ye festivalde daha çok yer verilip verilmeyeceğine ilişkin sorusuna ise Kızıldaş: “Elbette Şemsi Belli baş tacı ettiğimiz şairlerimizden biridir. Arguvan’ın ozan, deyiş ve türküler yönünden oldukça verimli olduğunu herkes kabul ediyor. Halk ozanlarımızdan Derviş Muhammed, Şah Sultan, Âşık Bektaş da şu anda aklıma gelen değerlerimiz. Değerlerimizi yaşatmak açısından ozanlarımızı konu ettiğimiz pek çok panel düzenledik, bundan sonra da bu etkinliklerimizi artırarak sürdüreceğiz.”  şeklinde açıklamada bulundu.

Yapılan toplantıda konuşan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Arguvan'ın Türkiye'nin bir değeri olduğunu belirtti.

Arguvan'ın bütün dünyada tanınan bir ilçe olduğunu ifade eden Veli Ağbaba: "Festivalin dolu dolu geçeceğine inanıyoruz. Şimdiden hayırlı olsun." diye konuştu.

sultankilic44@hotmail.com

158

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir