Cts. Eyl 25th, 2021

 

Arguvan Belediyesi tarafından Karahöyük Mahallesinde bulunan Hatın Cicim türbesinde çevre düzenlemesi başlatıldı.

 

Hatın Cicim türbesi etrafında bulunan atıl durumdaki malzemeler temizlendi ve alan çalışması gerçekleştirildi. Türbe etrafına taş duvar örülecek ve yemekhane bölümü düzenlenecek. Ayrıca lokmaların dağıtılacağı üstü kapalı, kilit taş döşemeli bir bölüm de yapılacak. Türbe etrafında ağaçlandırma çalışması da yapılacak.

 

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş yaptığı açıklamada: “Burası, Anadolu insanının inancını yitirmediği; umut kapısını açık bıraktığı yerlerden biri olarak kabul edilen ve ilçemize bağlı Karahöyük Mahallesinde bulunan Anadolu Erenlerinden Hatun Cicim Türbesi’dir. Çaresiz kaldığımız an, sığındığımız limanlardan biri olmuştur. İnançlarımız değişikliklere uğrasa da gelenekler hep devam etmiştir. Ziyaret edilen yatırlar, düşekler birer simgedir. Buralara başvurmakla insanlar dertlerine derman aramışlar; çeşitli dileklerde bulunmuşlardır. Toplu ziyaretlerde güçlü dostluklar kurulmuş, bir arada huzur içinde yaşamanın sevinci tadılmıştır.” diye konuştu.

 

Başkan Kızıldaş: “Bizler geleneklerimize ve göreneklerimize sahip çıkmalıyız. Her zaman kültürü ve özü sözü ile övündüğümüz Arguvan’ımızın gelişmesi noktasında Malatya’nın büyükşehir olmasından sonra hizmet vermeye başladığımız 49 mahallemize çeşitli hizmetlerimiz devam ediyor ve etmeye devam edecek. Kültür miraslarımızdan biri olan türbelerimizde olması gereken bakım ve onarımı yapmak zorundayız.” açıklamasında bulundu.

256

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir