Sal. Eyl 28th, 2021

Arguvanlılar, ilçe için toplandı

Yeni çıkacak Büyükşehir yasası nedeniyle nüfusu 10 binin altına düştüğü için kapatılacak ilçeler arasında yer alan Arguvan ilçesinin, ilçe tüzel kişiliğinin kurtarılması amacıyla, tüm Arguvanlılar seferberlik ilan etti. Durumu müsait olan Arguvanlıların nüfuslarını Arguvan’a almaları istenirken, yaklaşık 5 aydır tedavi gören Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan’da hasta yatağından kalkarak İstanbul’a gidip yapılan toplantıya katıldı. Kemoterapi tedavisi aldığı bildirilen Başkan Taştan’ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

ARGUVAN DERNEKLERİ İSTANBUL’DA TOPLANDI

Hazırlanan Büyükşehir Yasası nedeniyle Arguvan'ın ilçe statüsünü kaybetme riskinin değerlendirilmesi amacıyla 20 Mayıs Pazar günü saat 20.00’ de İstanbul İçerenköy‘de faaliyet gösteren Arguvan Merkez Derneği’nde toplantı yapıldı.

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan’ında katıldığı toplantıya Arguvan Vakfı ile Köy dernekleri ve çok sayıda Arguvanlı da katıldı. Toplantıya ev sahipliği yapan Arguvan Merkez Derneği Başkanı Hüseyin Ülkü, misafirleri ağırlamaktan memnun olduklarını ancak ilçe haklarının düşmesi halinde kahrolacaklarını belirterek“Arguvan ilçemizi kurtarmak için her Arguvanlıya görev düşmektedir” dedi.

BAŞKAN, HASTA YATAĞINDAN KALKIP TOPLANTIYA GİTTİ

26 Ocak 2012 Trahinde Turgut Özal Tıp Merkezinde mide ameliyatı olan ve sonrasında da sürekli tedavi gören Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, kemoterapi tedavisi almasına ve de rahatsızlığına rağmen konunun ciddiyetini dikkate alarak toplantıya eşi ile birlikte katıldı.

 Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan yaptığı konuşmasında sağlık sorunlarına rağmen Arguvan söz konusu olunca her şeyi bir tarafa bırakıp toplantıya katılmak istediği belirtti. Taştan, konuşmasında Arguvan’ın yok edilmeye çalışıldığını Arguvan’ın ilçe statüsünü kaybetmemesi için, çalışmaları ve girişimleri devam ettireceklerini hazırlanan Büyükşehir Yasasındaki bazı değişikliklere Malatya’da Arguvan, Doğanyol, Kale ve Kuluncak ilçelerinin ilçe statüsünü kaybetme riski bulunduğunu belirtip konuya duyarlılık gösterenlere, toplantıya katılan kurumların yönetim kurullarına ve Arguvanlılara teşekkür etti.

AĞBABA: İLÇELERE DOKUNMASINLAR

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da yaptığı konuşmada hükümetin bir yasa getirmeye çalıştığını bu çalışmalardan kendilerinin haberdar olmadığı gibi iktidar partisinin milletvekillerinin de haberdar olmadığı gerçeği ile karşı karşıya olduklarını birilerinin bir şey yapmaya çalıştığını Türkiye’yi kendilerine göre dizayn etme gayretinin devam ettiğini belirtti. Ağbaba, Arguvan’ın ilçe statüsünü kaybetmesine müsaade etmeyeceklerini Arguvan’a sahip çıkmanın kendileri için bir namus borcu olduğunu belirtip bu konuyu her yönü ile incelemeye devam ettiklerini belirtti. Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın konuşmalarından sonra toplantıdan ayrıldılar.

“DURUMLARI MÜSAİT HER ARGUVANLI NÜFUSUNU ARGUVAN’A ALSIN”

Daha sonra toplantıya devam edildi Arguvan Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş katılımcılara Arguvan'ın ilçe statüsü durumu hakkında edinilen bilgileri katılımcılarla paylaştı. Kızıldaş toplantıya davet edilmemelerine rağmen duyarlılık gösterip yoğun bir katılım sağlanmasının Arguvanlıların birlikteliğinin de bir göstergesi olduğunu belirtip katılımcılara teşekkür etti.

Toplantıda durumları müsait olan tüm Arguvanlıların nüfuslarını Arguvan’a almaları istenirken, katılımcılar Arguvan Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş’a Arguvan ve köylerinde ikamet etmek isteyenlerin İkametlerini nasıl alabileceklerini sordular. Kızıldaş, bunun üzerine yaptığı açıklamada daimi ikametgâhların şahsın kendisinin Arguvan’a gitmesi ile gidemeyeceklerin de noter aracılığı ile verilecek vekâletle bu işlemi yapabileceklerini vekâlette verilecek adresin önemini belirtip köylerde kapı numarasının olmasının gerektiğini belirtip kapı numaralarının muhtarlıklarda olduğunu, vekâletlerin toplu veya bireysel olarak verilebileceğini detaylı bilgilerin Arguvan Vakfı’ndan, köy derneklerinden ve muhtarlıklardan alınabileceğini belirtti.

Toplantıda ayrıca, Arguvanlıların bu konuda bir yasa çıkmasını beklemeden hızlı bir şekilde hareket ederek muhtarlıklarla ve derneklerle görüşerek ikametgahlarını Arguvan’a almaları bunun içinde her türlü çalışmanın yapılamasını kararlaştırarak “Arguvanve köylerinde yaşayan, özellikle uzun bir süre kalıp daimi ikametgâhı başka yerlerde olanlarla Emekliler başta olmak üzere ikâmet kayıtlarını Arguvan’a almaları her yönü ile Arguvan’a gelecekte katkı sağlayacaktır.” görüşü benimsendi.

Vahap Güner

 

 

125

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir