Pts. Eki 26th, 2020

 

 

Sultan Kılıç

 

Malatya’nın  Arguvan ilçesinde yıllardır bal üretimi yapan ve kamuoyuyla paylaşan Barış Gönül, bal üretiminde ilklere imza atmayı sürdürüyor.

Bilimsel çalışmaları da takip eden ve uygulayan Barış Gönül, bu kez de meşe balı üretiminde iddialı olduğunu belgeleyerek çalışmalarına devam ettiğini ifade ediyor.

Arguvan dağlarının meşe balını analize gönderen Barış Gönül, meşe balının analiz sonuçlarını açıkladı.

 

Barış Gönül açıklamasında; “Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünde meşe balımızın analizini Prof. Dr. Sevgi Kolaylı hocamız yaptı. Çok kaliteli bir bal olduğunu söyledi analiz raporu da bu şekilde. Arguvan’da bir ilke daha imza atarak bu kaliteli ürünü üretmiş olduk. Analize süzme bal gönderdik. Süzme balları 150 kilogramlık tanklarda dinlendirdikten sonra kavanozladık ve herhangi bir kavanozu analize gönderdik. İçeriğini ve değerlerini benim de çok merak ettiğim bir konuydu. Ballarımızın kalitesine güveniyordum ama bilimsel verilerle ballarımızın kalitesi belgelenmiş oldu. Sonuçtan çok mutluyum.” dedi.

MEŞE BALININ FAYDALARI

 

Meşe balı yapılan araştırmalara göre diğer ballara oranla daha fazla antioksidan karaktere sahip ve fenolik bileşenler yönünden diğer ballara oranla beş kat daha fazla. Bu bileşenlerin başında gelen kafeik asit fenetil ester,gallik asit,ve ellagik asit birçok hastalık ve kanser türüne karşı savaşıyor . Bu balın koyu renkli oluşu da açık renkli ballara oranla daha fazla antioksidan barındırdığının bir kanıtıdır.

 

KAFEİK ASİT FENETİL ESTERİN FAYDALARI:

 

Antikanser /antititümoral etkiye sahip

Antibakteriyel(mikroplara/bakterilere)karşı etkiye sahip

Antiviral(viruslara)karşı ertkiye sahip

İmmunomodülatör(bağışıklık sistemini uyaran, güçlendiren) etkiye sahip

Antiülser (mide koruyucu ) etkiye sahip

Aantidiyabetik( şeker hastalığına karşı) etkiye sahip

 

GALLİK ASİTİN FAYDALARI:

 

Antikanser /antitümoral etkiye sahip

Gallik asit hücrelere zarar veren serbest radikalları nötrrize aden kuvetli bir antioksidandır. Gallik asitin sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücrelere sitioksite gösterdiği bulunmuştur.Gallik asitin prostad kanseri ve lösemiye karşı koruma sunduğu göstermiştir.

 

ELLAGİK ASİT

Antikanser antitümoral etkiye sahip Hepatoprotektif karaciğeri koruyucu etkiye sahip Kanser ve tümör hücrelerinin geleşimini engelleyen etkiye sahip.

 

 

 

Muğla’da 6. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi yapılmıştı. 6.Uluslararası Arıcılık ve Çam Balı Kongresi Bal Yarışmasında Arguvanlı bal üreticileri Barış Gönül ve Erol Çiftçi, yarışmadan birincilik ve ikincilik ödüllerini kazanarak Arguvan’a dönmüşlerdi.

Yarışmaya 6 ülkeden toplam 113 numune bal katılmış. 23 numunenin olduğu unifloral (tek çiçekli, sütlüğen ) bal kategorisinde Arguvan’dan Barış Gönül’ün balı birinci olurken, 73 numunenin olduğu polifloral (çok çiçekli, geven kekik) bal kategorisinde de Arguvan’dan Erol Çiftçi’nin balı 2. olmuştu.

 

sultankilic44@hotmail.com

242

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir