Pts. Eki 19th, 2020

 

 

ARGUVAN BALINA MUĞLA’DAN İKİ AYRI ÖDÜL VERİLDİ

 

6.Uluslararası Arıcılık ve Çam Balı Kongresi Bal Yarışması ödül töreni yapıldı.

 

Muğla’da 6. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi yapıldı.

 

Kongreye Arguvanlı temsilciler Barış Gönül ve Erol Çiftçi, katıldılar.

 

 

Çalıştay sonrası yapılan Bal Yarışması, değerlendirme komisyonu tarafından açıklanmış.  Bal Yarışmasında Arguvan’dan Barış Gönül 1., Erol Çiftçi ise 2. olmuştur.

 

 

Yarışmaya 6 ülkeden toplam 113 numune bal katıldı. 23 numunenin olduğu unifloral (tek çiçekli, sütlüğen ) bal kategorisinde Arguvan’dan Barış Gönül’ün balı birinci olurken, 73 numunenin olduğu polifloral (çok çiçekli, geven kekik) bal kategorisinde de Arguvan’dan Erol Çiftçi’nin balı 2. oldu.

 

 

Yarışmada değerlendirme ölçütleri:

 

  1. Bal örnekleri öncelikle duyusal özelliklerine göre değerlendirileceklerdir.
  2. Kavanozun durumu değerlendirmenin bir parçasıdır. Bu nedenle eski ve kötü kavanozlar değerlendirmede düşük puan almaya neden olacaktır.
  3. Ballar belirlenen kategorilerde monofloral (tek çiçekli), polifloral (çok çiçekli) ve çam balı (diğer salgı balları da dâhil) olmak üzere 3 kategoride duyusal analiz konusunda uzman uluslararası jüri tarafından değerlendirilecektir. Duyusal/görsel analiz kriterleri: Görünüm, renk, koku, tat-aroma, doku-akışkanlık ve kavanozun temizliğidir. Monofloral balların polen analizleri yapıldıktan sonra polen içeriği itibarıyla tebliğe uygun olanlar monofloral kategorisine alınacaktır. Jürinin kararı kesin olup tartışmaya açık değildir.
  4. Duyusal analizlerde her bir kategoriye göre, ayrı ayrı değerlendirilen ballar arasında en yüksek puan alan bal örneklerinin kalıntı veya katkı olup olmadığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Gıda Analiz Laboratuvarı’nda araştırılacaktır. Duyusal analizi geçen kaç balın kimyasal analize alınacağını yarışmaya katılan bal sayısına göre duyusal jüri heyeti belirleyecektir.
  5. Bal örneklerine uygulanacak kimyasal analizler sırasıyla şöyledir: Antibiyotik, şeker profili, iletkenlik, diastaz, prolin, nem ve HMF.
  6. Herhangi bir analizde uygunsuz çıkan balın takip eden sıradaki analizine geçilmeyip, bal yarışma dışı bırakılacaktır. (Yarışmaya katılan ballar üzerinde yapılan kimyasal analizler sonucunda elde edilen sonuçlar AB Konseyi’nin 20 Aralık 2001’de yayınladığı 2001/110/EC numaralı bal tebliği dikkate alınarak değerlendirilecektir).
  7. Yarışmaya sadece süzme ballar katılacak ve her bir bal sadece kendi kategorilerinde değerlendirileceklerdir.
  8. Analizlerde tarafsızlığı garanti altına almak için her örnek kongre sekretaryası tarafından toplanıp katılımcı kimliği ile kodlanarak etiketlenecektir. Bu kod numarası aynı zamanda katılımcının kayıt formuna yazılacaktır. Örnekler jüri üyelerine ve analiz laboratuvarına isimsiz olarak gösterilecektir.

233

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir