Paz. Eki 24th, 2021

 

 

Arapgir’in Köhnü üzümünü ye, uzun ve sağlıklı yaşa…

Malatya’nın en uzak, mücavir alanı en geniş, mahalleleri birbirine ve kendi merkezine uzak; tarih, kültür ve doğa deryası ilçesi Arapgir’deyiz.

Arapgir Kaymakamlığı ve Arapgir Belediyesinin birlikte organize ettikleri bir etkinliğe tanık oluyoruz. Kızılay’ın kan bağış tırı, Arapgir Hükümet Konağının önüne dayanmış. Sedyelerde yer kalmamış, insanlar sırada bekliyor. Sivil halk, er ve polisler de kan bağışlayanlar arasında yer alıyor. Kızılay personeli, Arapgir Kaymakamı Ercan Turan, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Kaymakamlık ve Belediye çalışanları, ilçe jandarma ve emniyet görevlileri, Arapgir’in halkı arı gibi çalışıyor. Tırda yer kalmamış, Kızılay çadırında da sedyeler dolmuş.

Gerçek Arapgir Köhnü Üzümünü Nasıl Tanıyacaksınız?

Çadırın önünde de kutular dolusu taze, kara üzümler… Arapgir’in dünyaca ünlü, kalitesiyle benzersiz, tescilli “Köhnü üzümü”… Her üzüm kara olabilir, her üzümün taneleri buğulu olabilir, taklitlerinden sakının, diyorlar. Gerçek Köhnü üzümünün salkımlarındaki çöpleri, açık yeşil olmaz, kırmızıya çalan kahverengi olur, diyorlar. Böylece üzümün sadece tanesine değil, çöpüne de bakacağız, Arapgir Köhnü üzümü olup olmadığını anlamak üzere.

Kızılay’ın tırında ve çadırında Arapgirliler, kan bağışlıyorlar. Kan sayımları yapılıyor, tansiyonları ölçülüyor, kimlik bilgileri bir forma dolduruluyor ve kanları alınıyor. SonrasındaKaymakam Ercan Turan ve Haluk Cömertoğlu, birer salkım Köhnü üzümüyle kan bağışlayan Arapgirlilerin yanına koşuyor.

Mersin’de bir günde 409 ünite kan bağışı ile kırılan rekor, Arapgir’de Köhnü üzümüyle kırılacak;hedef 420 ünite kan, deniyor.

Arapgir Kaymakamı Ercan Turan, Arapgir’in Köhnü üzümünün kanda yarattığı mucizeleri:

“Arapgir üzümünün insan sağlığına olumlu etkilerini vurgulamak amacıyla Kızılay’a kan bağışı kampanyasını birleştirdik. Şu anda bu üzümün en tatlı, en kaliteli dönemi.Arapgir’in Köhnü üzümünün içerisinde ponifenol ve hemoglobin düzeyini artırıcı etken maddeler var. Buraya gelen sağlık ekibi de kan ölçümlerinde bu değerleri saptadı.

Bir defada kan alma 409’la Mersin ilimizde. Biz bu rekoru fazlasıyla alacağız. Şu anda saat 15.00’e geliyor; kan bağışımız 350 dolaylarında. Arapgir halkı, bu konuda oldukça duyarlı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sözü Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’na veriyor. Başkan Cömertoğlu da:

“Arapgir’in marka tescilli Köhnü üzümünün tanıtımıyla Kızılay’a kan bağışı kampanyasını birleştirdik. Bunun nedeni de bu eşsiz üzümün insan hayatındaki mucizevî önemidir. Kan bağışına gelenlerin kan ölçümleri yapıldığında kan değerlerinin 15, 16, 17’lerde oluşu, sağlık ekibini de şaşırttı. Arapgir üzümünün içerisinde potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum çok yoğun bulunmaktadır. İnsan kanında, olmazsa olmazlardan hemoglobinin yapımında önemli rol oynuyor Arapgir üzümü. Çok kısa sürede kan değerlerini yükselttiği görülüyor. Eylül- ocak ayları arasında Arapgir’de yaşayan halkımızın kan değerlerindeki olumlu yükselme ve bağışıklık sistemlerindeki direnç, Arapgir üzümünün kalitesine bağlanıyor. Bilimsel raporlarla kesinleşmiştir.” diyerek düşüncelerini aktardı.

Kızılay ekibinden Doktor Hakan Yılmaz: “Arapgir’de yaşayan halkımızın, Kızılay’a kan bağışlama yarışına girmesi takdire değerdir. Sağlıklı yaşamda bu organik üzümlerin; özellikle Arapgir’in Köhnü üzümünün katkısı yadsınamaz. Kampanyaya emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

Saat 17.30’da Arapgir, Köhnü üzümünün sayesinde Kızılay’a 430 ünite kan bağışlayarak Türkiye rekorunu kırıyordu.Kan bağışlamak üzere sırada bekleyen vatandaşlar vardı biz Arapgir’den ayrılırken.

Sultan KILIÇ     sultankilic44@hotmail.com 

117

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir