Sal. Şub 7th, 2023

   

 

Sultan KILIÇ

      "Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı'nda Dile Gelen Annelik Duygusu"

Anneler Günü münasebetiyle Malatya’nın Battalgazi ilçesi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı'nda düzenlenen söyleşi ve kokteyl programında Anadolu kadınları bir araya geldiler.

Annelere yönelik düzenlenen programın öncülüğünü, ulusal kanallarda birçok kadın belgeseli ve projeye imzasını atan Yönetmen Hakan Yağız Bozdemir yaptı. CINE5 ekranlarında yayınlanan Anne Hikâyeleri programı, Anadolu’da kadın belgeselleri ve bununla birlikte, düzenlenen etkinliğe de adını veren ‘Her Şey Annem İçin’ programı Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı'ndaki otantik mekânda bir kez daha gündeme geldi.

 

 

Battalgazi’de düzenlenen söyleşi programına Battalgazi Kaymakamı Asalet Karabulut, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Ayşe Yıldırım Özceyhan ve çok sayıda kadın davetli katıldı.

 

Yönetmen Hakan Yağız Bozdemir, Malatya Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Ayşe Yıldırım Özceyhan, Ballatgazi Kaymakamı Asalet Karabulut, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yaptıkları açılış konuşmalarında annenin yaşamdaki önemine dikkat çektiler.

 

 

Plaket takdiminin ardından müzik dinletisiyle kadınlar doyasıya oynadı, eğlendiler.

Ayrıca Battalgazi Sekçuk Ortaokulu öğretmenlerinin rehberliğinde bir öğretim yılı boyunca emek harcayan öğrencilerin resimleri, el sanatları da kervansarayda sergilendi. Öğrencilerin resimleri ve el sanatları, izleyenlerden büyük beğeni aldı.

 

 

 

 

OYUNCULUK SERTİFİKALARI TAKDİM EDİLDİ

 

Söyleşi programı kapsamında Ulusarası London Art Academy ve Lamda Drama Okulu bünyesinde Malatya’da Hakan Yağız Bozdemir tarafından verilen eğitimin sertifikaları da törenle öğrencilere takdim edildi.

 

Kamera önü oyunculuk eğitimlerini tamamlayarak oyunculuk sektörüne adım atan genç yetenekler Mohamad Ahmed, Burcu Bölükbaşıoğlu, Lukas Geske, Talha Kurt, Uğur Türkmen, Ahmet Boyraz, Esranur Kılıç sertifikalarını düzenlenen törende aldılar.

Dizi, sinema, tiyatro ve reklam sektörüne Yönetmen Bozdemir'in kazandırdığı genç yetenekler arasında olmayı başaran oyuncular mutluluklarını ifade ettiler.

 Aynı zamanda Bozdemir'in yöneteceği Birleşmiş Milletler kültür raporlarına giren tek gösteri ‘Anadolu Kadınları Müzikali’ ve diğer projelerde yer alacak yeni bir ekibin, hedeflerindeki mesleklerine doğru bir yol açılmış olduğu ifade edildi.

 

Programın sunuculuğunu Ali Karadeniz üstlenirken, İşitme Engelliler Tercümanı Emre İnan ise bütün programı engelli katılımcılar için tercüme etti.

     

 

     BOZDEMİR:"HER ŞEY ANNEM İÇİN GÖZYAŞIM OLDU"

 

  

Yönetmen Bozdemir'in iddiasına göre Battalgazi Belediyesi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı'nda manen anneleri ve sivil toplum kuruluşlarını, kadın örgütlerini bir araya getirmek ve annelerle buluşturmak maksadıyla gerçekleştirmeyi talep ettiği program için Battalgazi Belediyesi encümen üyeleri, Malatya Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Ayşe Yıldırım Özceyhan'ın varlığından rahatsız oldular.

 

Program sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bozdemir, ulusal basında yıllardır saygın bir şekilde yer aldığını ve hiç bir polemiğe girmeden Doğu kültür sanatı için mücadele ettiğini; fakat bu programın planladığı ölçüde ilerlemediğini, hak ettiği teşekkürü alamadığını belirtti. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın asıl programı hayata geçiren Hakan Yağız Bozdemir'e teşekkür etmemesi, konuşmasında ismini hiç geçirmemesi de gözlerden kaçmadı.

“O TOPLANTIDAN AĞLAYARAK ÇIKTIM”

 

Bozdemir iddialarını şöyle sürdürdü: “Ak Parti Battalgazi Kadın Kolları Başkanı ve Battalgazi Meclis Üyesi Şule Özkan, Yasemin Sultan Kurt, Murat Sezik ve Dilek Yurtseven’le program hakkında görüştüğünde Malatya Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Ayşe Yıldırım Özceyhan'ın olmaması gerektiği ifade edildi. Ve sanatsal bir faaliyete çelme takıldı.” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmasının devamında; Ak Parti Battalgazi Kadın Kolları Başkanı ve Battalgazi Meclis Üyesi Şule Özkan ve Meclis Üyesi Yasemin Sultan Kurt'un tepkilerine maruz kaldığını, hatta programı iptal edeceğini söyleyip toplantıdan çıkmak istediğini söyleyerek: “Bu kadar üzüleceğimi bilseydim asla böyle bir girişimde bulunmazdım. O toplantıdan ağlayarak çıktım.”  ifadelerini kullandı.

 

 Programım her ne kadar sabote edilse de Battalgazi’de olmak güzeldi, başkanımız Selahattin Gürkan'a teşekkürü bir borç bilirim. Umarım bundan sonraki süreçte sanatsal faaliyetlerde daha donanımlı ve emeğe değer veren Meclis Üyeleri görevlendirilir, sözleriyle üzüntüsünü ve tepkisini dile getirdi.

sultankilic44@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir