Cum. Eki 15th, 2021

 

Sultan KILIÇ

 

Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Arguvan’ın Kerimker mevkiinde hatıra ormanı oluşturuldu. Arguvan Belediyesi tarafından tahsis edilen ve Belediye tarafından düzenleme çalışması yapılan alana çam fidanları dikildi.

 

Ankara’dan Arguvan’a otuz beş kişilik bir ekiple gelen Ankara’daki Arguvanlılar Dernek Başkanı Asım Aydoğdu’ya ilk ev sahipliğini Bozan Mahallesi Muhtarı Hatun Yılmaz ile Bozan halkı yaptı.

 

Şah Sultan Türbesi ziyaretinde Bozan Mahallesi Muhtarı Hatun Yılmaz, Ankara Arguvan Dernek Başkanı Asım Aydoğdu ve Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kıızldaş birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından Ankara Arguvanlılar Derneği tarafından Bozan Mahallesi Muhtarı Hatun Yılmaz’a plaket ve hediye verildi. Ankara’dan gelen heyette bulunana Sanatçı Erhan Yılmaz da kısa bir deyiş dinletisi sundu. Bozan’da Şah Sultan Türbesi ziyaretine Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, CHP Arguvan ilçe Başkanı İbrahim Çopur, Belediye Başkan Yardımcısı Kanber Yıldırım, Malatya Bozan Dernek Başkanı Hasan Hüseyin Öztürk, Eymir Muhtarı Hasan Hüseyin Adıgüzel, Akören Muhtarı Ekrem Aslan da katıldılar. Daha sonra katılımcılara Bozan Mahalle Muhtarı tarafından organize edilen kahvaltı edildi.

 

Ardından Hatıra Ormanına çam dikimi için tören gerçekleştirildi. Törene Ankara’dan gelen misafirlerin yanı sıra Arguvan’dan birçok vatandaş katıldı. Törende bir konuşma yapan Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu: “Böylesi bir proje ile bize destek veren Belediye Başkanımız Mehmet Kızıldaş’a öncelikle teşekkür ediyorum.” dedi.

“MUTLAKA BAKACAĞIZ O FİDANLARA”

 

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ise: “Ankara’daki hemşerilerimizi burada görmek, burada böylesi güzel bir iş içinde olmak bizleri gururlandırıyor, onurlandırıyor. Biz Arguvan’a gelirken büyük umutlarla, büyük özlemle geldik. Hemşerilerimizin bize destekleri ile görüyoruz ki bir yılımız dolmadan iyi şeyler yapıyoruz ve yapacağız. Hemşerilerimizin desteklerini yanımızda hissetmemiz bize daha da çok azim veriyor.

Biz yerel yönetim olarak, Arguvan Belediyesi olarak belediye meclis üyelerimizin de bu konuda duyarlı ve hassas davrandıklarını görüyoruz. Sizlerin huzurunda onlara da teşekkür ediyoruz.  Bizler de şunun bilinmesini istiyoruz. Arguvan Belediyesi olarak burada verilen bu emeğe sahip çıkacağız. Buradaki ağaçlarımızın yeşermesi için sulanmasından bakımına kadar ne gerekiyorsa her türlü desteği vereceğimizi de Ankara Arguvanlılar Derneği başkanımız ile görüştüğümüzde üstlendiğimizi belirttik. Sadece burada değil, Arguvan’ın her neresinde olursa olsun dikilecek her ağacın mutlaka takipçisi olacağız. Mutlaka o ağacın bakıcısı olacağız. Ben hepinize geldiğiniz için, katıldığınız için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından katkılarından dolayı Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’a ve Orman İşletmeleri Müdürü Ramazan Karaca’ya, Engin Aydoğdu'ya Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu tarafından plaket verildi.

 

Plaket töreninde sonra ise Hatıra Ormanında ağaç dikimi gerçekleştirildi.

 

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’ı makamında da ziyaret eden Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı ve üyeleri Başkan Kızıldaş’a Atatürk portresi armağan etti. Arguvanlılar Derneği Gençlik Kolları Başkanı tarafından da kalem hediye edildi.

 

VARTANUŞ’UN ALİ’SİNE SILA TOPRAĞI 

 

Yazar Aysel Kılıç Karslı, eserlerinden ikincisi olan Vartanuş'un Ali'si kitabını Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’a armağan etti.

Babası Ali Kılıç’ı 26 Şubat 2015’te Ankara’da kaybeden Aysel Kılıç Karslı: “Babamı Ankara’da toprağa verdik. Yaşayanlara zahmet vermeyi sevmeyen babam, köyde defnedilmeyi bu nedenle vasiyet etmemişti. Ama biliyorum ki anası Vartanuş’a kavuşan babam, Karahöyük’e hasret gitti. Ben de Arguvan’dan ve Karahöyük’ten birer avuç toprak götürüyorum. Babamın Karşıyaka’daki mezarına, hasret gittiği sılasının toprağını koyacağım…

Hayat şartları gereği Arguvan’a biz kök salamasak da Ankara Arguvanlılar Derneği üyeleri olarak diktiğimiz fidanlar kök salacaktır. Vartanuş’un Ali’si anısına da fidan dikmekle hem teselli oldum hem de mutlu oldum.” şeklinde duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Sıla hasreti gideren dernek üyeleri, 29 Mart 2015 Pazar günü öğle saatlerinde Malatya’dan Ankara’ya gitmek üzere yola çıktılar.

sultankilic44@hotmail.com

166

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir