Paz. Eki 24th, 2021

Sultan KILIÇ

13- 21 Kasım tarihleri arasında “Ana Yurtta Yanan Işığın Kervansaray’da Parlayışı “ sergisine Battalgazi Kaymakamı Asalet Karabulut, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Ak Parti İl Başkanı Bülent Tüfekçi, Ak Parti İlçe Başkanı Osman Güder, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Kaymakamı Asalet Karabulut açılış konuşması yaptılar.

Başkan Gürkan konuşmasında, “Battalgazi ayağa kalkacak, yürüyecek ve koşacak demiştik. Şimdi Anadolu’yu ana yurt yapan Battalgazi mazisine layık bir istikbale hazırlanarak, ayağa kaldırıldı yürüdü ve çok hızlı koşuyor. Sosyal Belediyecilik ve sosyal barışla Türkiye’de örnek alınmış ve birçok köşe yazarına konu olmuştur. Sadece köşe yazarlarıyla değil tescil eden kurumlarca da tescil edilmiştir. Battalgazi Belediyesi bölgede TSE belgesini alan tek belediyedir. Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı daha önce yıkık dökük, kullanılmaz halde olduğunu ifade ederek bu gün Kervansaray ayağa kaldırılarak sanat merkezi olarak sanatçıları ve sanatseverleri ağırladığını kaydetti. Uluslar arası Kervansaray Buluşması, organizasyonların gerçekleştiği yer haline geldi. Bu sergimizde Kervansaraydaki hocalarımızın yaptığı eserleri sizlerle paylaşmak istedik. “ dedi.

Başkan Gürkan “Şehirler, kimlikleri ve hafızalarıyla ön plana çıkacaktır. Hafızasını kaybeden bir kent, hafızasını kaybeden bir insan gibi şuursuz olur. Derin bir hafızası olan Anadolu ve Malatya’nın, kültürel kent hafızasını, kimliğini, tarihi yapıtlarını, kent müzelerini ve kültürel mirasını koruyarak veya ortaya çıkararak gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Başkan Gürkan “Şehirde yaşayan insan değil şehri yaşan insanlar oluşturmalıyız. Böylece insanların şehre aidiyet duygusu, sevme ve sevilme duyguları gelişir. Bunun neticesinde duygu cenneti oluşur. Battalgazi’de insanlar şehre aidiyet duygusunu yaşıyorlar. Sanatçılar duygularını burada yaşayabiliyorlar.”

Battalgazi Kaymakamı Asalet Karabulut; Battalgazi’nin tarihte çok önemli yere sahip olduğunu dile getirdi. Sanata ve sanatçıya her zaman önem verdiklerini ifade ederek Ana Yurtta Yanan Işığın Kervansaray’da Parlayışı “ sergisinin hayırlı olması temenni etti.

Program, bazı sokak isimleri 1928 de belediye olan Battalgazi’de bazı sokaklara isimleri verilen belediye başkanlarının kendilerine ve varislerine belgeleri takdim edildi.

Başkan Gürkan, “1928 den bu yana görev yapan Belediye Başkanlarımızı saygı ve sevgiyle anıyorum. Başkanlarımıza vefa borcumuzu ödemek için meclisimizde oy birliğiyle karar alıp bazı sokaklara isimlerini verdik. Hizmeti geçen Belediye Başkanlarımıza ve ailelerine teşekkür eder, ahrete erenlere Allah’tan rahmet dilerim. “ dedi.

Kervansarayda görev yapa kurs hocalarına plaketler sunulduktan sonra Ak Parti İl Başkanı Bülent Tüfekçi, Ak Parti İlçe Başkanı Osman Güder, Battalgazi Kaymakamı Asalet Karabulut, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan serginin açılışını yaptı.


Sergide hat, tezhip minyatür, ebru, ahşap boyama ve oyma, karikatür, kara kalem, seramik, yağlı boya, heykel çalışmaları, müzik dinletisinin yanı sıra Türkiye’deki bütün ulucami ve kervansarayları gezen Yaşar Yalkızım’ın eserleri, Battalgazi’nin Uçan Kanatları fotoğraf çalışmaları, Dünden Bugüne Sokak Esnafları Karikatür çalışmaları sergilenmektedir.

Battalgazi Belediyesi’nin düzenlediği 13 -21 Kasım 2013 tarihleri arasında Kervansaray’da ziyarete açık olacağı bildirildi.

sultankilic44@hotmail.com

 

129

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir