Pts. Tem 4th, 2022

ALETİRİK ÇARPA SİZİ DERT SOHASICALAR

Üç gün önce Azzet bibiyle Tecde bahçelerinin yanından geçen kanal boyunda yürüyüşe çıkmıştık. Saat 9 sıralarında yol boyu sıralanan elektrik direklerindeki lambaların, güneş ışığında yandığına tanık olmuştuk.

Bu durumda 155 polis imdat hattını arıyorum. Polis, 186’yı aramamı öneriyor. Daha önce aradığımı; ama vatandaşın dikkate alınmadığını, güvenlik güçlerinin aramasının etkili olabileceğini söylüyorum. Olur, yanıtını aldıktan sonra Azzet bibiyleÇırmıhtı’ya gidiyoruz. İki saat sonra aynı yoldan yürüyerek dönüyoruz.

Saat 11.00 sıraları, sokak lambaları hâlâ yanıyor. Azzet bibiyi susturamıyorum: “Yollarda yanan aletiriğin parasını kim ödüyü gurban olduğum?” diyor. Faturalara belediye gideri olarak eklendiğini, vatandaş olarak bizlerin ödediğini söylüyorum. “Gız, daş yoh mu daş? Gartopu yapah da şu lambaları gırah barı. Beyle gündüz gözüne ışıl ışıl yanıyı. Paramız, emegimiz yanıyı gadan alam. Anam, polisi de dahmıyı bu aletirikçiler.” diyor. Belki akşama doğru kapatırlar umuduyla Malatya’ya dönüyoruz.

Bu sabah yine yürüyüşe çıkıyoruz. Kanalı takip ederek Tecde’nin bahçelerinin kıyısından karları gıcırdata gıcırdata yürüyoruz. Yine aynı yere geliyoruz, Tecde 2. Sokak yazıyor tabelada. Sokak lambaları yine yanıyor. Belki de üç gündür açık böyle.

 İyi ki direklerin çoğunda ampul yok. Dokuz ampul, bizim gördüğümüz kadarıyla üç gündür yanıyor. Kim bilir öncesinde kaç gündür açıktı ve daha kaç gün böyle açık kalacak?

Yine 155 polis imdatı arıyorum. Yine adresi vererek 186’yı aramalarını rica ediyorum. Fotoğraflarını da çekiyorum. Bir eve de özel direk verilmiş. Sokak lambaları ne zamandır özel olarak bahçe içindeki evin köşesine dikiliyor. O eve özel olarak tahsis edilen sokak lambası da yanıyor.

Azzet bibiyeartık karışmıyorum. Herkesin kulaklarını çınlatıyor. Kargışlarının bir bölümü:

 “Dedim sana çağam, bunlar polisi de dahmıyılar, galdı ki seni beni. En zoruma gedeni de ne bülüyü müsün? Aha bu aletirikleri boşa yahanlar, bunların parasını millete ödetenler, törenlerde atıp dutarlar hanı. Vatanı şeyle seviyim, milleti beyle seviyim, Atatürk’e şeyle bağlıyım, bayrağa şeyle tapıyım, vatana canımı veriyim, Allah’dan şeyle gorhuyum… Aha bu hokkabazlar, beyle seviyiler işde. Bunlar var ya beni soğuttular vatandan, bayrahdan, Atatürk’den, milletden, Allah’dan… Töbe töbe dinden imandan çıharttılar bu ireziller beni. Neydem çağam, aletirik çarpa bu dert sohasıcaları…”

Sahi, ben ne diyeyim bu dert sokasıcalara?

 

Sultan KILIÇ       sultankilic44@hotmail.com

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.