Paz. Ara 4th, 2022

AKSA FIRAT ELEKTRİK, FATURANIZI ÖPÜP BAŞIMIZA KOYDUK

 

AKSA Fırat Elektrik’ ten yatırım açıklaması geldi bugün. Açıklama şu:

 

“Hizmet kalitesini arttırarak müşteri memnuniyetini sağlamayı hedefleyen şirketimiz, 2010 yılında 22 Milyon TL. olarak gerçekleşen yatırımları, 2011 yılında 54 Milyon TL olarak ihale etmiştir.

 

2011 yılı dâhil önümüzdeki 5 yıl içerisinde her yıl bu yatırım oranı kademeli olarak arttırılarak, 310 milyon TL yatırım planlaması yapılmıştır.

 

 Bu yatırımlar, kendi kaynaklarımızdan karşılandığı gibi, yapılan yatırım harcamalarının %10'u bir sonraki yıl, geriye kalan kısmının ise her yıl %10 olarak şirketimize tarife yoluyla geri dönüşü olacaktır.

 

 Yatırımlar gerçekleştikçe elektrik dağıtım bölgemiz genelindeKayıp-Kaçak oranları ile hizmet giderlerinin düşürülmesi ve bu durumun müşterilerimizin faturalarına fayda maliyet olarak yansıması planlanmaktadır.”

 

Bravo, bu metni kim hazırlamışsa kafası çalışıyor. Puntoları küçük tutarsın, paragrafı da uzun. Arada sokuşturursun tüketiciye. Sonunu da “müşteriye fayda maliyeti”, diye bağlarsın. Bu iş “kebap, kebap” der Malatyalılar

 

Elektrik dağıtım şirketi, kayıp- kaçak giderlerini, zahmet edip kaçak kullanıcılarından tahsil edemiyor. Tüketici; kanatlarını emrine verdiği şirkete teleklerini seve seve yolduruyor nasılsa.

 

Müşteriler rahat etsin diye milyonlarca lira yatırım yapma kararı almışlar. Satır arasına gizlenen ifadeyle de keserin hep kendilerine yonttuğunu bir güzel yazmışlar: “Yapılan yatırım, her yıl %10 olarak tarife yoluyla şirketimize geri dönecektir.”

 

Ne demek “tarife yoluyla şirkete geri dönmek” ? Siz ne anladınız bilemem; ama benim anladığım kadarıyla elimize tutuşturdukları faturaya, yatırım masraflarını ekleyecekler, kuzu kuzu ödeyelim diye.

 

 Tarife üzerinden biz tüketiciler, şirketin yatırımını karşılayacağız. Böylece de müşteri memnuniyetinin doruklarında kendimizden geçeceğiz.

 

İzlemediğimiz, izlemek zorunda olmadığımız, hükümetin borazanlığını yapan TRT payına bile itiraz etmeyen halkım,buna mı itiraz edecek?

 

 Uzatın uzatın teleklerinizi. Daha sırada pek çok telek yolucu var. Hadi kolay gelsin, iyi yoldurmalar… Acımıyor değil mi?

 

 Bağırmıyorsunuz da ondan dedim. Telek yolucular bu kadar becerikli olunca bağırmazsınız tabi… Ne kadar şanslısınız bir bilseniz…            

 

Sultan KILIÇ   sultankilic44@hotmail.com

                                                                                                                   

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir