Paz. Eki 24th, 2021

 

şahra

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kayısı üreticilerine dondan kaynaklı zararlarının karşılanması için dönüm başına 41 lira destek verilmesini sert sözlerle eleştirdi. Ağbaba: ”Örtülü ödeneklerden milyonları harcayanların, üreticinin alın terinden tasarruf yapmasını kınıyorum.” dedi.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 28 Mayıs 2015 tarihinde Malatya’da gerçekleştirdiği mitingde, dondan zarar gören kayısı üreticisinin zararının karşılanacağını belirtmesinin ardından geçtiğimiz günlerde destek rakamının dönüm başına 41 lira olacağının açıklanması üreticilerde şaşkınlık yarattı. Alınan bilgilere göre üreticilere 50 dönüme kadar destek verileceği, bu rakamın da 2 bin lirayı geçmeyeceği konuşulurken, büyük umutlarla destek parası bekleyen üreticiler tepkilerini dillendirmeye başladılar.

41 LİRALIK DESTEK

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba: “2010 yılında Malatyalı üreticilerin zararlarının karşılanması için 90 milyon ödenek gönderilmişti. Şimdi aradan 5 yıl geçtikten sonra bu rakamın neredeyse çeyrek miktarı kadar ödenek gönderilmesi anlaşılır değil. AKP, Malatyalı üreticiyle dalga geçmeye devam ediyor.” dedi.

 

HESAP BİLMEYEN ACİZ İKTİDAR

 

Dünyanın en değerli ürünlerinden biri olan kayısının AKP Hükümeti döneminde pula döndüğünü kaydeden Ağbaba: “Para çok gönderildi, dönüm başına 250 lira hesaplandı ama zarar gören üretici sayısı çok olunca üreticilerin payına 41 lira düştü’ diye bir de açıklama yapmışlar. Kaç üreticinin zarar gördüğünü bilmeyen, bu zararın miktarını hesaplayamayan ve bu zararı karşılamaktan aciz bir iktidar olur mu?” diye sordu.

 

ÜRETİCİLER ‘AKP’YE BAĞIŞ YAPALIM’ DİYORLAR

 

CHP’li Ağbaba: “pek çok üreticinin komik bulduğu 41 liralık desteği AKP’ye geri bağışlamak istediğini, pek çok üreticinin de bankadaki destek parasını çekmeyeceğini söylediğini belirterek, madem miting meydanlarında müjde veriyorsunuz, gelin destek miktarını artırın da müjdenizin bir anlamı olsun. Milyonlarca liralık örtülü ödeneği kullanırken tasarruf aklınıza gelmiyor da, Malatyalı üreticinin zararı karşılanırken mi tasarruf edeceksiniz?” dedi.

116

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir