Cum. Eki 15th, 2021

a-95

 

Malatya’da faaliyet gösteren akaryakıt ve LPG istasyonlarında çapraz denetim yapıldı.

 

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Malatya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı:

 

“ Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğünün Koordinasyonunda Malatya genelinde faaliyet gösteren akaryakıt ve LPG Oto Gaz istasyonlarında 10-14.08.2015 tarihleri arasında Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Hatay, Tokat, Niğde, Giresun, Ordu ve Sivas Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerinden 24 personel, Genel Müdürlüğümüzden 2 personel Malatya İl Jandarma Komutanlığından 2 personel, Malatya İl Emniyet Müdürlüğünden 1 personel olmak üzere, toplam 29 personel ve 12 denetim aracından oluşan 6 ekip halinde çapraz denetim yapılmıştır.

 

Bakanlığın sorumluluğundaki 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile arasındaki protokol kapsamında 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ve 5307 Sayılı LPG Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılan denetimlerde; Sayaçların damgaları ve hatalı çalışıp çalışmadıkları (Miktar Kontrolü), Yakıtların Marker Kontrolü ve İstasyonların Lisans Kontrolü denetlenmiştir.

 

Denetim sonucunda; 142 lisanslı akaryakıt istasyonu ile 124 lisanslı LPG oto gaz istasyonunun tamamı denetlenmiştir. Denetlenen istasyonlardan 3 akaryakıt istasyonu ile 10 LPG istasyonunun faaliyette olmadığı tespit edilmiştir

 

Lisans Kontrolü: Faal olan 142 akaryakıt ve 124 LPG oto gaz istasyonda yapılan lisans kontrolünde tümünün lisanslı olduğu tespit edilerek, 266 adet lisans belgesinin kontrolü yapılmıştır.

 

 

Marker Kontrolü: Faal olan 142 akaryakıt istasyonunda satışa arz edilen akaryakıtların kaçak olup olmadığının tespiti amacıyla, benzin ve motorin ürünlerinde ulusal marker denetimleri yapılmış olup 320 adet marker ölçümü geçerli, 3 adet marker ölçümü geçersiz çıkmıştır. Marker ölçümünün geçersiz çıktığı Akaryakıt istasyonundaki pompa mühürlenmiş ve alınan numuneler teste gönderilmiştir.

 

 

Damga Kontrolü: Malatya ilinde faaliyette bulunan istasyonlarda 2104 adet akaryakıt sayacı ve 272 adet LPG sayacı olmak üzere toplam 2376 adet sayacın damga süresinin kontrolleri yapılmış olup, 29 akaryakıt sayacı ile 2 adet LPG sayacının damga süresinin dolduğu ve 1 adet akaryakıt sayacında da damgaya müdahale olduğu tespit edilmiş ve bu sayaçlar mühürlenmiştir. Damga süresi geçen ölçü aletleri, damgaya müdahale veya damgasız akaryakıt sayaçları için 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15. Maddesinin (c) fıkrasına göre “damga süresi geçmiş” “damgasız akaryakıt sayacı” fiilinden dolayı 1.674 TL. (bin altı yüz yetmiş dört lira) para cezası uygulanacaktır.

 

 

Miktar Kontrolü: Sayaçlarda yapılan miktar kontrollerinde ise, 990 adet akaryakıt sayacı ve 272 adet LPG sayacı olmak üzere toplam 1262 adet sayaç denetlenmiştir. Yapılan miktar kontrollerinde, 1260 adet sayacın doğru ürün verdiği, 2 adet sayacın ise eksik ürün verdiği tespit edilmiştir. Eksik ürün veren her bir sayaç için 3516 sayılı Kanunun 15 inci maddesinin (e) fıkrasına göre “ayarı doğru olmayan ölçü aletini kullanma” fiilinden dolayı 166 TL. (yüz altmış altı) para cezası uygulanmaktadır

 

 

Personelin Sigortalılık Durumu: 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile bu kanun çerçevesinde Bakanlığımızca yayımlanan 2009/1 sayılı Genelgede belirtilen hususların uygulanması için, çapraz denetim sırasında kontrol edilen işyerlerinin sigortasız işçi çalıştırıp çalıştırmadığını tespit etmek amacıyla, çalışanların kimlik bilgileri işlenmiştir. Bu bilgilerin; piyasa gözetimi ve denetimi veri tabanına kaydedilmesi ve bu bilgilerin denetim yapılan ilin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne gönderilmesi için İl Müdürlüğümüze teslim edilmiştir.” dedi.

 

 

 

 

 

127

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir