Sal. Oca 18th, 2022

Malatya’da Kiltepe Mahallesi’nde bulunan Ermeni Mezarlığı’ndaki son dua yerinin, gasilhanenin ve bekçi konutunun açılışı yapıldı. Malatya’da geçtiğimiz yıl Malatya HAYDer (Malatyalı Hayırsever Ermeniler Kültür ve Dayanışma Derneği) öncülüğünde bağışlarla son dua yeri yaptırılmıştı. Malatya Ermeni Mezarlığı son dua yeri, gasilhane ve bekçi konutu birleşik yapısı, bitme aşamasındayken Malatya Belediyesi tarafından yıkılmıştı.

Halkın, sivil toplum örgütlerinin ve medyanın tepkileri üzerine Başbakan’ın direktifiyle aynı bina Malatya Belediyesi tarafından yeniden yapıldı. Açılış törenine yurt dışından, İstanbul’dan, Malatya ve çevresinden çok sayıda Ermeni katıldı. Malatya’dan pek çok sivil toplum örgütü temsilcisi ve duyarlı yurttaş katıldı.

Ermeni Mezarlığında bulunan son dua yerinin açılış töreninde konuşan Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği (HAYDer) Başkanı Hosrof Köletavitoğlu: “Bugün burada, bu topraklar için çok şeyler yapmış; ancak büyük bir çoğunluğu bir mezar sahibi bile olamamış atalarımızın da ruhlarını rahat ettirecek bir cennet köşesi yaratmış olmanın gururuyla bulunuyoruz. Farklı din ve farklı kültürlerin birarada yaşaması, izler bırakması müthiş bir zenginliktir. Anadolu topraklarının çocukları olarak bu çok sayıda din, dil, ırk ve zengin kültürlerin mirasçılarıyız. Böylesine geniş ve zengin kültürlerin yerleşmiş olduğu bir geçmişe sahip olmaktan mutlu olmalıyız.

Bu coğrafyanın insanları, son yüz yılda çok şeyler yitirdi, çok şeylerin getirisinden mahrum kaldı… Birlikte yaşama kültürü ağır yaralar aldı. Sıcacık yaz günlerinde Anadolu’ya zemheri karları yağdı… Sanki yüce Tanrı isteseydi biz tüm kullarını aynı renk, aynı din, aynı dil ve kökenden yaratamazmış gibi; onu sorgulamaya kalkışanlar, bu topluluklar arasındaki farklı olma durumunu eleştirmeye kalkışanlar, bütün bunlardan basit ve küçük çıkarlar edinmeye kalkışanlar çok oldu.

Bu kafadaki insanlar, artık ruhlarını tamir etmek zorundadır. Hemen her şeyini kaybetmiş, kendi topraklarında birdenbire uşaklığa düşmüş ve sadece hayatta kaldığı için buna bile şükretmiş bir toplumun bugüne gelebilmiş bireyleri olarak bugün burada geçmişimize ağlıyoruz. Ancak yanlış anlaşılmasın, bu ağlayışta bir isyan veya bir kızgınlık yok…. Sadece hüzünlü ve sakin bir yas ağlayışı bu….

Ağlıyoruz; ama mutluyuz da; çünkü yanımızda acılarımızı ortak acı olarak gören ve paylaşarak acılarımızı seyrelten dostlarla beraberiz. Siz dost ve yoldaşlarının torunlarına emanet edilen kemiklerin sahipleri, bu toprakları en az bizler kadar sevmeselerdi çoktan çekip giderlerdi. Bizler de burada olmazdık. Ama buradayız…. Her nereye gitsek de geçmişimizden vazgeçmeye niyetimiz yok… Rahmetli Hrant’ın dediği gibi “ Tabii ki bu topraklarda gözümüz var… Alıp götürmek için değil, taaa dibine gömülmek için…” dedi.

Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ve İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül de farklılıklarla birlikte yaşamanın gerekliliğini, güzelliğini, yüceliğini vurguladılar.

Açılışa CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Kavuk ve İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül’ün yanı sıra Zirve Yayınevi’nde iki arkadaşıyla birlikte boğazları kesilmek suretiyle öldürülen Alman Tilman Ekkehart Geske’nin eşi Suzanna Geske, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Songül Canpolat, KUDEB Başkanı Levent İskenderoğlu, ÇEKÜL Malatya Şube Başkanı Bekir Sözen ile çeşitli illerden ve yurt dışından gelen konuklar katıldı.

Yapılan konuşmaların ardından son dua yerinin açılışı ve dini ayin gerçekleştirildi. Yıllardır atalarını ziyaret edemeyen Malatyalı Ermeniler, gözyaşlarıyla suladıkları karanfillerle sevdiklerinin mezarlarını süsledi ve mumlar eşliğinde dualar ettiler.

Sultan KILIÇ- Malatya                                         sultankilic44@hotmail.com

178

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir