Sal. Nis 13th, 2021

 

Sosyalist Enternasyonel'den Türkiye'ye kınama geldi

 

Dünyanın dört bir yanından 169 siyasi parti ve organizasyonu bünyesinde barındıran Sosyalist Enternasyonal (SE), CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba hakkında 'makul şüphe' fezlekesinin hazırlanması üzerine bir bildiri yayınlayarak Türkiye'yi protesto etti. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Ağbaba, “Türkiye hızla insan hakları, özgürlükler ve hukuk sisteminden uzaklaşıyor. Bu durum tüm Dünya ülkelerinin tepkisini çekiyor” dedi.

 

Sosyalist Enternasyonal’den Türkiye’ye kınama geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba hakkında 'makul şüphe' fezlekesinin hazırlanması ve Tunceli Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe'nin 6 yıl hapis cezasının onanması üzerine bir bildiri yayınlayarak Türkiye'yi protesto etti. "Baro Başkanı Yeşiltepe ve CHP'li Ağbaba demokratik haklarını kullandıkları için cezalandırılmak isteniyor. Türkiye'de iktidar ifade özgürlüğünü açıkça ihlal ediyor" denilen bildiriyi yorumlayan Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, "13-14 Şubat'ta İspanya'da yapacağımız SE toplantısında da Türkiye'yi, bu bildiriyi konuşacağız. Ülkenin bu sürdürülemez durumdan tek çıkış yolu CHP'dir. CHP Türkiye'yi yeniden üreterek zenginleşen, adaletli bölüşüm yapan, kalkınan bir ülke yapacak" açıklamasını yaptı.

 

Bu yaşananlar demokratik ülkelerde olur mu?

 

Sosyalist Enternasyonal tarafından kaleme alınan bildirinin ardından değerlendirme yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Türkiye hızla insan hakları, özgürlükler ve hukuk sisteminden uzaklaşıyor. Türkiye’de son dönemlerde yaşanılanlar demokrasinin bittiğinin, dikta rejimine doğru gidildiğinin göstergesi. Artık gazeteciler attıkları tweetlerden, öğretmenler Gezi eylemlerine katıldıklarından, ev hanımları el hareketi yapmaktan gözaltına alınabiliyor. 16 yaşındaki çocuk Cumhurbaşkanı’na hakaretten tutuklanabiliyor. Bu yaşanılanlar demokratik bir ülkede olabilir mi?  AKP iktidarı ne yazılması, ne düşünülmesi, ne konuşulmasına hem sınır getiriyor, hem karar veriyor. CHP, ülkenin karanlığa sürüklenmesine izin vermeyecektir” dedi.

Sosyalist Enternasyonal'in yayınladığı, "Türkiye, İfade Özgürlüğünün Korunması" başlıklı bildiri şöyle:

 

 Enternasyonal, derin endişe duymaktadır

 

 

Sosyalist Enternasyonal bir kez daha, Türk yetkililer tarafından alınan ve temel özgürlükleri, insan haklarını kısıtlayan ve gerçek bir demokraside yeri olmayan tedbirler konusunda derin endişe duyduğunu belirtmektedir.

 

CHP'li Ağbaba "makul şüpheli" oldu

 

Sosyalist Enternasyonal aynı şekilde Ana muhalefet Partisi ve Sosyalist Enternasyonal'in üye partisi Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Başkan Yardımcısı Sayın Veli Ağbaba'nın, iktidar partisi hakkındaki yolsuzluk iddialarını gündeme getirdiği için hakkında "makul şüphe" gerekçesiyle fezleke düzenlenmesini protesto etmektedir. Türkiye yasalarda yapılan son değişiklik ile "somut kanıtlara dayalı kuvvetli şüphe" yerine basit bir "şüphe" ile gözaltına alınmasına sebep olacaktır.  Bu durumda Savcı Ağbaba için bir yıl dokuz aydan sekiz yıl dört aya kadar bir dizi ceza talep etmiştir.

 

Tunceli Baro Başkanı haklarını kullandı

 

Demokratik hakları olan ifade özgürlüğünü kullandıkları için Tunceli Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe ve beraberindeki 6 kişinin 6 yıl hapis cezası alması tamamıyla kabul edilemezdir. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden bu yana ilk kez bir Baro Başkanı hapis cezasına mahkûm edilmiştir. Yeşiltepe ifade özgürlüğü kapsamında açıkladığı düşünceleri ve bu kapsamda müvekkilleriyle yaptığı çalışmalar ve mesleki faaliyetleri nedeniyle yargılanmaktadır. Tunceli Baro Başkanı Türkiye Barolar Birliği ve tüm İl Baroları tarafından desteklenmektedir.

 

 

82

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir