Paz. Ara 4th, 2022

edirne2

 

CHP HEYETİ SURİYELİ MÜLTECİLERİN SORUNLARINI İNCELEDİ

 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın koordinasyonunda oluşturulan Göçmen ve Mülteci Sorunlarını Araştırma Komisyonu, Edirne’de bekleyen Suriyeli mültecilerin sorunlarını yerinde inceledi. Heyet bir süre Suriyeli mülteciler ile birlikte İstanbul’dan Edirne’ye yürüdü.

 

Aylan bebeğin karaya vuran na’şının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba koordinasyonunda oluşturulan Göçmen ve Mülteci Sorunlarını Araştırma Komisyonu üyeleri, mültecilerin yoğun olarak bulunduğu E-6 kara yolunda mültecilerle birlikte yürüyerek incelemelerde bulundu. Mülteci grupların temsilcileri ile bir araya gelen heyet, sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapıp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan da bilgiler alacak.

edirne5

 

Ailesi ile birlikte yalınayak İstanbul’dan Edirne’ye giden Hayam bebekle uzun süre ilgilenen Ağbaba, umuda yürüyen Suriyeli mültecilerin temsilcileriyle de görüşerek sorunlarını dinledi. Heyette, Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba’nın yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, İstanbul Milletvekili Selina Doğan, İzmir Milletvekilleri Mustafa Balbay, Özcan Purçu ile Muğla Milletvekili Nurettin Demir yer alıyor. Heyet incelemelerinin ardından bir rapor hazırlayarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sunacak.

 

AĞBABA, MÜLTECİLERLE EDİRNE’YE YÜRÜDÜ

edirne7

 

Edirne yolunda mültecilerin büyük bir dram yaşadığını kaydeden heyet başkanı Veli Ağbaba, “Almanya’nın 1 milyon mülteciyi alacağız demesi Suriyeli mültecilerde heyecan yarattı. Bu, sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın ve Avrupa’nın sorunu. Ve sadece iktidara bırakılmayacak kadar ciddi bir mesele. Türkiye’nin bir tampon görevi görmemesi gerekiyor. Türkiye, kapıyı açıyorsa batı ülkelerinin de kapıyı açması lazım. Burada en çok Avrupa ülkelerine görev düşüyor.’’ dedi.

edirne

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba “Dünyanın gündemine gelen bu soruna yönelik bir komisyon kurduk. İlk ziyaretimizi Edirne’ye yapıyoruz. Edirne’de ve İstanbul’da incelemelerde bulunacağız. Sivil toplum kuruluşlarıyla bir toplantı yapacağız. Belediyelere yönelik bir genelge yayınladık, yardım masaları oluşturuyoruz. CHP’li belediyeler Türkiye’nin dört bir yanında mülteciler için duyarlı olacak. Edirne Belediyesi, mültecilerin sağlık, yeme ve içme konusunda her türlü ihtiyacı sağlıyor. İstanbul Esenler Otogarı’ndaki mültecilere de Bakırköy Belediyemiz yardım ediyor. Gerekirse bu konuyla ilgili hükümetle de bir araya gelmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir