Sal. Eyl 28th, 2021

ataş

 

AĞBABA: “BÖYLE GİDERSE ÇEVRE BAKANLIĞI’NA GEREK KALMAYACAK”

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye genelinde HES’lere, taş ocaklarına, maden ocaklarına verilen izinler bu hızla giderse, çok yakında Çevre Bakanlığı’na gerek kalmayacağını belirtti.

 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Beydağı ( Mamurek) Mahallesi’ne kurulmak istenen ve bölge halkının tepkilerine neden olan taş ocağını Meclis gündemine taşıdı.

Ataş 3

 

İnsan sağlığı zarar görüyor, tarım ve hayvancılık bitiriliyor

 

“Ülkemizde, 2004 yılında yürürlüğe giren Maden Yasası’nın ardından gelişigüzel taş ocağı ruhsatları verilmeye başlanmıştır.” Diyen Ağbaba, “Malatya’nın hemen hemen tüm ilçelerinde açılan taş ocakları başta insan sağlığı olmak üzere, hayvancılığı, tarım arazilerini ve su kaynaklarını olumsuz etkiliyor. Özel sektör işletmeleri yetmiyormuş gibi son dönemlerde Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde 16 taş ocağı ve asfalt tesisi açılacağı ilan edildi. Taş ocağı açılmak istenen son yer Beydağı (Mamurek) Mahallesi. Mahalleliler tarafından taş ocağına karşı protesto yürüyüşünün de gerçekleştirildiği bölgede taş ocağı açılması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

 

 

Taş ve maden ocaklarının insan sağlığını olumsuz etkilediğinin belirtilmesine rağmen, hem Türkiye genelinde hem de Malatya’da ocakların açılmasının kolaylaştırıldığını ifade eden Ağbaba, HES’lere, taş ocaklarına, maden ocaklarına verilen izinler bu hızla giderse, korunacak bir çevre dolayısıyla Çevre Bakanlığı’na gerek kalmayacağını belirtti.

 

Ataş 2

Bakan’a Taş ocağı soruları

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir de soru önergesi verdi. Ağbaba soru önergesinde “Malatya İlinde, taş ocağı açmak için Bakanlığınıza başvuru yapan firma sayısı kaçtır? Bu firmalar hangi bölgelere taş ocağı açmak için izin istemektedir? Malatya’da faal durumdaki taş ve maden ocağı sayıları ve kuruldukları bölgeler nerelerdir? Taş ve maden ocaklarının pek çoğu köylülerin hayvanlarını otlattıkları meraların veya otlakların üzerine kurulmak istenmektedir. Taş Ocaklarına gerekli izinler verilirken köylülerin geçim kaynakları neden göz ardı edilmektedir Beydağı Mahallesi’nde kurulmak istenen taş ocağıyla ilgili bölgede yaşayan vatandaşlarla bilgilendirilme toplantısı yapılmış mıdır? ”ifadelerine yer verdi.

109

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir