Cts. Eyl 25th, 2021

 

AKSA - Kopya 

 

“Elektrik ve su kesintileri tarıma vurulan darbedir”

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TEDAŞ özelleştirmesi sonrası Malatya ve çevresinde meydana gelen sorunların incelenmesi, özelleştirmenin Malatya ekonomisinde yol açtığı kayıpların değerlendirilmesi, borç ve faizlerden kaynaklı mağdur olan Malatyalıların taleplerinin araştırılıp, sonuçlandırılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi. Ağbaba, tarımsal ürünlerin en fazla suya ihtiyacı olduğu dönemde AKSA şirketinin üreticilerin elektriklerini kesmesini Malatya tarımına vurulmuş bir darbe olarak değerlendirdi.

 

Ağbaba, TBMM Başkanlığına sunduğu Araştırma Önergesinde özelleştirme süreciyle ilgili değerlendirmeler yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TEDAŞ, TEKEL, TÜRK TELEKOM, ERDEMİR, TÜPRAŞ gibi Türkiye’nin en büyük kamu kurumlarının, hazineye gelir sağlamak amacıyla satılmasının yanlışlıklarını dile getirdi.

DSCF5415

Ortada övünülecek bir şey yok

 

Önergede “1986-2002 döneminde toplam 8 Milyar dolar özelleştirme geliri elde edilirken, 2003-2015 döneminde bu tutar 61,8 Milyar Dolar’a erişmiştir. Cumhuriyet tarihi boyunca elde edilen özelleştirme gelirlerinin yüzde 90’ı AKP döneminde elde edilmiştir.” İfadelerine yer veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba; “AKP tarafından yapılan özelleştirmeler bir övünç kaynağı olarak dile getirilmesine rağmen, özelleştirmeler sonrası yaşanılan problemler değerlendirildiğinde yapılan satışların faydadan çok zarar getirdiği açıklıkla görülecektir. Özelleştirmelerin amacı etkinliği ve verimliliği artırmak, serbest piyasa ekonomisine işlerlik kazandırmak, yeni istihdam alanları yaratmak, devlete gelir sağlamak vb. olmalıyken örneğin TEDAŞ özelleştirmesinde bu amaçlar gerçekleşmemiştir. ”dedi.

 

Nitelikli personel yerini taşeron işçilere bıraktı

 

TEDAŞ Özelleştirmesinin yarattığı sorunları dile getiren Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “4046 sayılı yasaya dayanarak elektrik dağıtımı işi 16 bölgeye ayrılarak özelleştirilmiştir. Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerindeki elektrik dağıtım işini yürüten Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. 2011 Yılı başında AKSA şirketine devredilmiş, bu tarihten itibaren ilgili şirket tarafından elektrik dağıtımı gerçekleştirilmektedir. Özelleştirmenin ardından dağıtım işini alan AKSA isimli şirketin ilk yaptığı işlerden biri nitelikli personelleri işten çıkarmak olmuştur.

 

Elektrik gibi çok riskli ve önemli bir iş, taşeron eliyle niteliksiz personellere yaptırılmak istenmektedir.” İfadelerine yer verdi.

 

Altyapı sorunlu, abone iptalleri can yakmakta

 

Ağbaba, TBMM Başkanlığına verdiği Araştırma Önergesinde şu görüşlere yer verdi; “Malatyalılar AKSA şirketinin uygulamalarından kaynaklı büyük sıkıntılar yaşamakta, alt yapı yatırımlarının yetersizliği sonucu sık sık kesilen elektrikler büyük zarara yol açmaktadır. Şirketin katı politikası nedeniyle abonelikler çok kısa sürede iptal edilmekte, yeni abonelik için yüklü miktarda para talep edilmektedir. Ayrıca geçmişten gelen borçların faizlerinin silinmesi taleplerine olumlu yanıt verilmemekte, Malatyalılar faiz batağından kurtulamamaktadır.”

malatyada_elektrik_kesintisi_h8738

Elektrik yok, su yok, ürün yok

 

Malatyalı üreticilerin elektrik konusunda yaşadıkları sorunlara da önergesinde yer veren CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “2014 yılında yaşanan tabii felaket nedeniyle Malatya’da hiçbir ürün yetiştirilememiş, ekonomisi tarıma dayalı Malatya, 2014 yılını büyük kayıplarla kapatmıştır. Başta kayısı olmak üzere elma, armut, kiraz, ceviz, badem gibi ürünler dondan kaynaklı, arpa, buğday gibi tarımsal ürünleri ise kuraklıktan kaynaklı yok olmuştur. Üreticiler geçtiğimiz yıl sulama suyuna bağlı elektrik faturalarını ödeyememiştir.” dedi.

 

Borç faizleri silinsin

 

“Malatya genelinde çok sayıda üreticinin elektrikleri AKSA şirketi tarafından kesilmeye başlanmış, ödeme yapamayan üreticiler bu yıl elektrikleri kesik olduğu için tarlalarını sulayamamışlardır. ”diyen Ağbaba,“ Üreticiler, bir taraftan kuruyan ağaçlarına yanarken, diğer taraftan geçen yıldan kalan elektrik borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünmektedir. Tarım sezonu başlarken ve ürünlerin en fazla suya ihtiyacı olduğu dönemde AKSA şirketinin üreticilerin elektriklerini kesmesi Malatya tarımına vurulmuş bir darbedir. Üreticilerin ürünlerini toplayıp satmalarını bile beklemeden elektriklerin kesilmesi tepkilere sebep olmaktadır. Malatya’da AKSA tarafından binlerce kişi icraya verilmiştir. Üreticiler, elektrik dağıtım şirketinin ödeme konusunda gerekli kolaylıkları göstermesi, borç faizlerinin silinmesi, alt yatırımlarının hızlandırılmasını beklemektedir.” dedi.

394

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir