Pts. Eki 26th, 2020

 

 

Malatya’nın coğrafi işaret tescilli ürünlerini tanıtmak amacıyla Afyon Coğrafi İşaretler Buluşmasına ilimizden katılım sağlanarak tanıtım ve sunum yapıldı.

 

Afyon Valiliği, Afyon Belediye Başkanlığı, Ticaret Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Afyondaki özel sektörün katkılarıyla YÜCİTA (Yöresel Ürünler Coğrafi İşaret Türkiye Ağı) tarafından 3-5 Ekim Tarihleri arasında Afyon TSO Kongre Salonun da gerçekleştirilen programda coğrafi işaretlerle ilgili sunumlar yapıldı. Uluslararası katılımın olduğu buluşmada;

 

Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Bayram Murat Asma tarafından “Türkiye’nin AB Tescilli Gururu, Malatya Kayısısı” başlıklı sunum gerçekleştirildi.

 

Etkinlikte ayrıca Kayısı Araştırma Geliştirme Vakfı tarafından başta kayısı olmak üzere Malatya’nın Coğrafi İşaretli Ürünlerinden Arapgir mor reyhanı, Köhnü üzümü ve dalbastı kirazının tescil belgeleri sergilenerek kayısıdan mamül ürünler, kayısı tatlısı ve reyhan ürün setleri tanıtımı ve ikramında bulunuldu.

 

Afyondaki ürünler ve firmaların haricinde tek il olarak ve Coğrafi İşaretli Ürünler olarak Malatya Kayısısı ve diğer tanıtım ürünleri buluşmaya katılan yerli ve yabancı konukların damaklarında tat bıraktı.

 

Programın ikinci günü Ülkemizin Gastronomi yazarları, şeflerinin katıldığı sunum sonrası Malatya Standı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

 

Afyon Valisi Mustafa Tutulmaz ve YÜCİTA Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Malatya standını gezdiler

47

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir