Cum. Eki 15th, 2021

fotoÄŸraf (3)

 

AĞBABA; “YUNAN’IN YAPAMADIĞINI AKP YAPTI”

 

“İLK KEZ SAVAŞMADAN TOPRAK KAYBETTİK”

 

“ÇALIK’A KÜRSÜNÜN YOLUNU ÖĞRETTİM”

 

Malatya-Adıyaman sınırının sessiz sedasız değiştirilmesiyle ilgili konuşan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “AKP varken düşmana gerek yok. Yunan’ın, Rus’un yapmadığını AKP’liler yaptı; Malatya’nın sınırını 7.200 metre azalttılar. İlk kez, savaşmadan toprak kaybettik.” dedi. Ağbaba, kendi konuşmasının ardından meclis kürsüsünde konuşan AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık için de “Çalık’a kürsünün yolunu öğrettiğim için kendimle gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

 

BENİM MALATYA’YA NAMUS BORCUM VAR

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba; “Seçildiğim ve temsil etmekten büyük onur duyduğum Malatya’yla ilgili konuşmak istiyorum. Çünkü Malatyalılar beni seçiyor. Siz konuşmayabilirsiniz çünkü sizi seçen başkası, seçmenleriniz değil, iliniz değil. Kim seçiyor? Tek seçici seçiyor. Onun için, beni Malatyalılar seçiyor, oy veriyorlar ön seçimde. Ben memleketim Malatya’ya namus sözü verdim, şeref sözü verdim. Malatya, sana yapılan haksızlıkları ben gündeme getireceğim, senin hakkını ben savunacağım dedim” dedi.

 

ORTADA TABELA YOK

 

Malatya-Adıyaman Sınırının değiştirilmesi ardından da sınır tabelalarının kaldırılması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ağbaba; “Çok şey aklımıza gelirdi de bugün yaşadığımız şey aklımıza gelmezdi. Geçtiğimiz günlerde Malatya’dan Adıyaman’a giden insanlar Malatya tabelasının olmadığını gördüler. Bakın, Malatya tabelasının olmadığını gördüler. – Malatyalılar çok yapmaz da; bazen para kasaları, bazen ayakkabı kutuları diyorlar ya- “Para da etmez bu tabelayı kim alsın?” diye düşündüler. Malatya-Adıyaman sınırı değişmiş, ortada tabela yok” ifadelerini kullandı.

 

k_enisserkan_adiyaman

MALATYA SINIRI 7 BİN 200 METRE AZALDI

 

Ağbaba, önce Malatya-Adıyaman 24.Km deki sınır levhasını gösteren tabelayı, ardından sökülen tabelayı meclis kürsüsünden göstererek yaptığı konuşmada kimsenin haberi olmadan, sessiz sedasız sınırın değiştirildiğini söyledi. CHP Milletvekili Ağbaba, “Sayın Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı da burada, Sayın Bakan da burada. Malatya sınırı tam 7.200 metre geri gelmiş. Anlamadık ki gülelim mi, ağlayalım mı? Tam Aziz Nesin’lik hikâye. Acaba o tarihlerde AKP milletvekilleri geçti mi oradan? Geçmemişler, sıkıntı yok. Ama maalesef, Malatya il sınırı tam 7.200 metre değişmiş” dedi.

 

AKP VARKEN DÜŞMANA GEREK YOK

 

“Malatyalılar, İstiklal Savaşı’nda gitmiş savaşmışlar, Kıbrıs’ta savaşmışlar, Kore’de savaşmışlar, toprak kaybetmemişler. Bir karış toprak kaybetmemişiz.” Diyerek konuşmasını sürdüren Ağbaba, “ Bu memleket 2 Cumhurbaşkanı yetiştirmiş, Özal’ı ve İnönü’yü; bakanlar yetiştirmiş, siyasetçiler yetiştirmiş. Kimsenin toprağında gözümüz olmamış. Yanı başımızdaki

 

Adıyamanlı kardeşlerimizden, Elâzığlı kardeşlerimizden asla toprak talebimiz olmamış. Bu dönem AKP’ye 5 milletvekili vermiş. AKP varken düşmana gerek yok. Yunanlının, Rus’un yapmadığını AKP’liler yaptı; Malatya’nın sınırını 7.200 metre azalttılar. İlk kez, savaşmadan toprak kaybettik.” dedi.

 

MALATYA ÇOK HAKSIZLIĞA UĞRADI

 

“Bu dönem Malatya çok haksızlığa uğradı.” Diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ,  “Beldelerimiz kapatıldı, devlet hastanemiz kapatıldı, Sümerbank bazı yandaş iş adamlarına peşkeş çekildi. TEKEL, AKP milletvekillerinin gözü önünde peşkeş çekildi. Malatya, Türkiye’nin en önemli tarım kenti. Bu kentteki Meteoroloji Bölge Müdürlüğü başka bir şehre taşındı. Bina var, personel var, niye taşındığını anlayamadık. Malatya bir kepazelik daha yaşadı. İçinde parasıyla TEDAŞ özelleştirildi. Kime verildi? Herhâlde CHP’li birine verilecek değil. Cumhurbaşkanının yakın bir arkadaşına verildi, o da peşkeş çekildi. Şimdi Malatya’da, AKP’ye, CHP’ye, MHP’ye oy veren herkes illallah ediyor. TEDAŞ’ın yeni sahiplerinden değil, o kuruma peşkeş çekenlerden illallah ediyor. AKP milletvekilleri ne yapıyor? “Biz de memnun değiliz.” diyor. Meralarımız zengin iş adamlarına peşkeş çekildi. Artık Malatyalı çiftçi kapısının önünde hayvan otlatamıyor. Kimin sayesinde? Sizin sayenizde.” ifadelerini kullandı.

 

MALATYA BİTMEYEN TÜNELLERİYLE ÜNLÜ

 

“Malatya bitirilemeyen tünelleriyle ünlü, Sayın Bakan iyi bilir, Erkenek Tüneli, Karahan Tüneli.”diyerek konuşmasını sürdüren Ağbaba; “ 2008 yılından beri her milletvekili bareti alıyor, gidiyor denetleme yapıyor. İnşaat mühendisi değil. AKP milletvekili, başında baret, tüneli denetliyor.  “Bu yıl açılacak, bu yıl açılacak.” Diyorlar, yıllardır açılamadı. Malatya’da 2 tane baraj yapıldı. 1990’lı yıllarda temeli atıldı, 2 baraj yapıldı. Birinin ismi -Allah rahmet eylesin- hemşehrimiz Turgut Özal’ın ismi, biri de -Allah uzun ömürler versin- sevgili Recai Kutan’ın isminde. Şimdi, barajlar yapıldı ama barajlar sulama için yapıldı ama kanal yapmayı unutmuşlar. Üç dört yıl önce Cumhurbaşkanı, Başbakan geldi, barajı açtı, ama kanal yapmayı unutmuşlar. Boztepe Barajı’nda su yok. Yazıhanlı baraja bakıyor, baraj Yazıhanlıya bakıyor.” dedi.

 

AKP MİLLETVEKİLLERİ DE MEMMUN OLMASI LAZIM

 

Bu konuştuklarımdan aslında AKP milletvekillerinin memnun olması lazım çünkü Malatya’yı konuşuyorum, Malatya’nın haklarını savunuyorum. Aynı kentten seçilmiş milletvekilleriyiz, kime karşı savunuyoruz, Hükûmete karşı. Diyoruz ki Malatya’nın hakkını ver, Malatya’nın hakkını teslim et. Haksızlık yapma diyoruz.

 

GELİN MALATYA’DA BİRLİKTE DOLAŞALIM

 

AKP Grup Başkanvekili İlknur İnceöz’ün konuşmasının ardından tekrar kürsüye gelen Ağbaba, Malatya’nın sorunlarını tüm Türkiye’ye duyurmaya çalıştığını belirterek “Malatyalılar maalesef AKP’ye bizden çok daha fazla oy veriyor. Son seçimlerde yüzde 67 oy verdiler. AKP Grup Başkanvekili Sayın İnceöz inşallah bir gün Malatya’ya gelir, bir gün Malatya’nın sokaklarında birlikte gezeriz. Hem AKP’li, hem MHP’li, hem CHP’li  hem de HDP’li kahvelere gideriz. Orada görürsünüz itibarı. Malatya’da insanlar sayenizde kahvelerde yaşıyor. İşçi kahvesinden pastanesine, yaylasından sokağına kadar her yerde sizlerle gezmeye varım, AKP milletvekilleriyle gezmeye varım.” şeklinde konuştu.

 

TÜRKİYE, MALATYA’YI BENDEN DUYUYOR

 

Ağbaba konuşmasının devamında “Her gittiğim yerde Malatyalılar: “Senden fazla çalışan yok.” diyorlar. Burada övünerek söylerim, rakamları da çıkarırız, geçtiğimiz döneme bakarız. Eğer Malatya’nın kayısısının yandığını dünya duyuyorsa, Türkiye duyuyorsa kusura bakmayın o CHP’nin milletvekilleri sayesinde, o, Malatyalıların az oy verdiği milletvekili sayesinde. Hâlâ çevre yolu olmayan tek ilin Malatya’nın olduğunu Türkiye duyuyorsa, Sayın Bakan duyuyorsa o, Malatyalıların az oy verdiği Veli Ağbaba sayesinde. Malatya’nın hakkı savunuluyorsa, Malatya’nın değerleri savunuluyorsa Veli Ağbaba sayesinde. Malatyaspor’un hakkına sahip çıkılıyorsa Veli Ağbaba’nın sayesinde. Malatyaspor’a saldırı olduğunda onların arkasında duran biri varsa Veli Ağbaba. Hiçbir zaman, muhalefet milletvekili demedim, boynumu bükmedim, her zaman Malatya’nın hakkını savunmak için uğraştım, bundan sonra da uğraşacağım. Oy versin vermesin, namusum üzerine şerefim üzerine söz vermişim. Demişim ki: Dört yıl sizin hakkınızı savunacağım, dört yıl sizlerle beraber olacağım. Yapmaya çalışıyorum. Gece demiyorum gündüz demiyorum, pazar demiyorum, bayram demiyorum Malatya için çalışıyorum. Takdir Malatyalıların, kimin ne kadar oy verdiğini sorgulayacak değilim.” ifadelerini kullandı.

 

SÖZLERİM MALATYA MİLLETVEKİLİNİ RAHATSIZ ETMEMELİ

 

AKP Milletvekili Öznur Çalık’ın konuşmasının ardından sataşma üzerine tekrar kürsüye gelen CHP Milletvekili Ağbaba; “Sayın milletvekilleri, değerli arkadaşlar; öncelikle, kendimle gurur duyuyorum, onu söyleyeyim. Çalık’a kürsünün yolunu öğrettiğim için kendimle gurur duyuyorum, sayemde konuşma fırsatı verildi. Ben böyle bir milletvekiliyim. Veli Ağbaba varsa herkes için var, sizin için de var.  Benim Malatya’yla ilgili söylediğim her söz, bu kürsüde ifade etmeye çalıştığım her söz Malatya’da yaşayan, AKP’ye, CHP’ye, MHP’ye, HDP’ye oy veren hiç kimseyi rahatsız etmez, etmemeli; hele hele bir milletvekilini hiç etmemeli.” dedi.

 

BEN MALATYA İÇİN HÜKÜMETİ ELEŞTİRİYORUM, MALATYA MİLLETVEKİLİ ÜZERİNE ALINIYOR

 

Ağbaba “Ben şimdiye kadar bu kürsüde ilimin seçilmiş milletvekilleriyle asla polemiğe girmedim, bundan sonra da girecek değilim. Ben burada Sayın Çalık’ı hedef alarak konuşma yapmadım. Sayın Çalık, ben Hükûmeti eleştirdim “Hükûmet tüneli yapmıyor.” dedim, “Hükûmet eksik yapıyor.” dedim. Beni tebrik edeceğine bana cevap veriyorsun. Ben ne demişim?  Efendim, “Karahan tüneli 2008’den beri açılmıyor.” demişim, yalan mı demişim? “Erkenek tüneli yapılmadı.” demişim, yalan mı demişim? “Malatya’daki kara yolları müteahhitlerinin hepsi batmış.” demişim, yalan mı demişim? Bana teşekkür edeceğine bana cevap veriyorsun. Malatya’yla ilgili olumsuz tek bir kelime etmedim, konuştuğum her şey Malatya kentinde yaşayan bana oy vermeyenler başta olmak üzere herkesin yararınadır, başta senin yararınadır. Bak 5 milletvekilisiniz, övünüyorsun -haklısın, üzgünüm- söyleyemediğiniz her şeyi ben söylüyorum.” ifadelerini kullandı.

 

YONCALI’YI SENDEN İYİ BİLİRİM

 

“Yoncalı Barajı benim ağzımdan çıkmadı. Yoncalı Barajı’nı senden iyi bilirim” diyen Ağbaba; “ Yoncalı’nın yukarısındaki köyünün de aşağısındaki köyünün de mezrasını senden iyi bilirim, mezra mezra bilirim.  Malatya’da sadece orayı değil, Doğanyol’un Konurtay köyünden Doğanşehir’in Elmalı köyüne kadar bilirim. Senin hiç gitmediğin Doğanşehir’in Örencik köyünden, Elmalı köyüne kadar her yeri herkesten iyi bilirim” dedi.

 

SULAMA KANALI VARSA ÖZÜR DİLEYECEĞİM

 

Konuşmasında sulama kanallarının olmadığını belirten Ağbaba ” Eğer Boztepe Barajı’nda sulama varsa, üç yıl önce Recai Kutan adına açılan barajda sulama kanalı varsa sizden özür dileyeceğim. Sulama kanalı yok, baraj yapılmış sulama kanalı yok. Bu mu zorunuza gitti? Sulama kanalı yok değerli arkadaşlar. Malatya AKP’ye -maalesef, üzülerek söylüyorum- yüzde 67 oy vermiş, elinizi vicdanınıza koyun, Malatyalılara siz ne verdiniz?” dedi.

 

BENİ DELEGELER SEÇTİ SENİ KİM SEÇTİ?

 

Ağbaba “Ben Malatya’ya yapılan haksızlığı söylemeye devam edeceğim. Ben seninle polemiğe girmeyeceğim ama milletvekilliğim bittiği güne kadar Hükûmetin Malatya’ya hizmet getirmesi için uğraşmak benim namus borcum, şeref borcum, Malatya için çalışacağım, bunu bilmenizi istiyorum. Ayrıca bakın, değerli arkadaşlar, diyor ki: “Seni kim seçti?” Beni Malatya’daki delegeler seçti, 2011’de Malatya’nın delegeleri seçti, 2015’te Malatya’nın delegeleri seçti, seni kim seçti?” şeklinde konuştu.

 

İNÖNÜ’YÜ NEDEN AĞZINA ALMIYORSUN

 

Ağbaba konuşmasının sonunda “Sayın Çalık diyor ki: “Özal, Recai Kutan.” Allah Recai Kutan’a uzun ömürler versin. Özal Malatya’nın gurur duyduğu bir insan, İnönü’yü niye ağzına alamıyorsun, niye ağzına alamıyorsun İnönü’yü, niye alamıyorsun? Malatya deyince akla Özal gelir, Özal deyince akla Malatya gelir, İnönü deyince akla Malatya gelir, Malatya deyince akla İnönü gelir. Başbakan, Cumhurbaşkanı kızsa da bu gerçek böyledir, bunu bilmenizi istiyorum.” dedi.

229

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir