Çar. Eki 21st, 2020

 

 

Malatya Çağdaş Avukatlar Derneği Yönetim Kurulu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin üçüncü yılında bir yazılı basın açıklamasıyla Tahir Elçi’yi anarak olayın faili meçhul olarak kalmaması için mücadele edeceklerini vurguladı.

 

TAHİR ELÇİ’Yİ ANMA MESAJI

 

“İnsan hakları savunucusu, adalet savaşçısı Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, katıldığı bir televizyon programında açıkladığı düşünceleri nedeniyle önce hedef gösterilmiş; kısa bir süre sonra da çatışmalarda zarar gören Diyarbakır’ın simgelerinden Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaparken tam üç yıl önce bugün 28 Kasım 2015’te öldürülmüştür.

 

Maalesef aradan geçen üç yıla rağmen gizlilik kararı bulunan soruşturmada; fail ya da faillerin ve arkasındaki karanlık odakların tespitine yönelik en küçük bir mesafe kat edilememiştir.

 

Tahir Elçi dosyası faili meçhul dosyalardan olmamalıdır.

 

Tahir Elçi’nin bu ülkede verdiği insan hakları mücadelesinin, aydınlattığı faili meçhul cinayetlerin gereği olarak; toplum olarak bunu Ona borçluyuz. Adalet arayışı içinde olan her birey Tahir Elçi dosyasının takipçisi olmalıdır.

 

Tahir Elçi’yi ölümünün üçüncü yılında insan hakları ve demokrasi mücadelesinde içinde saygıyla anıyoruz.”

 

 

56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir