Paz. Eki 24th, 2021

Açlık

 

Savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin diyerek açlık grevi başlatan PSAKD (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği)’ın Türkiye genelindeki açlık grevine PSAKD Malatya şubesi de katıldı.

 

Dernek binasında basın açıklaması yapan PSAKD Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir, şunları dile getirdi:

 

“Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneklerinin doğudaki katliamlara karşı “Savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin” şiarıyla başlatmış olduğu süresiz açlık grevine destek vermek üzere toplanmış bulunuyoruz.

468_5304

Bugün doğu şubelerimizle eş zamanlı olarak “Savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin” şiarıyla, 24 saatlik açlık grevi başlatıyoruz.

 

7 Haziran’dan sonra başlayan süreçle birlikte, Kadim halklarımızın yaşadığı iller, birer Kerbelâ’ya çevrilmiş durumda. İmam Hüseyin ve yoldaşlarını susuz bırakıp katledenlerin zihniyetine sahip olan egemenler, bugün Kürt illerimizde yaşayan kardeşlerimizi göçe, açlığa, sefalete ve ölüme mahkûm etmektedir.

 

Barış isteyenlerin, bu sürece müdahale etmesi ve çözüm üretmesi yönündeki beklentilerimiz artarak devam etmektedir.

Açlık 2

Biz Aleviler felsefemiz gereği, tarihin her döneminde hep zalimin karşısında, mazlumun yanında olduk. Yürüdüğümüz yoldan asla dönmeyeceğimizi bir kez daha belirtirken, Kerbelâ’da zalimlerin karşısında dimdik duran İmam Hüseyin’in inancı ile açlık grevimizin amacına ulaşacağına inanıyoruz.

 

Bizler, bin yılı aşkın bir süredir yaşadığımız bu topraklarda kardeşlikten, eşitlik ve özgürlükten, karanlığın karşısında aydınlık bir yaşamı sürdürme inancımızdan bir an olsun vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.

 

‘’Gördüğünü ‘’görmedim’’ diyen, doğru bildiğini söylemeyen bizden değildir’’ felsefesiyle yanı başımızdaki katliama sessiz kalmayız, kalmayacağız. Dünya tarihinde yapılan tüm savaşların, Ortadoğu’yu kendi dünyalarına, ekonomilerine ve iktidarlarına yarayacak bir biçimde şekillendirmeye çalıştıklarının farkındayız. Ve biliyoruz ki bu savaşı ancak ezilenlerin ortak mücadelesi durduracaktır.

Açlık 1

Bizler, Kürt illerinde bulunan kardeşlerimizin en temel hakkı olan eğitim, sağlık, barınma ve yaşam haklarının ellerinden alınmasını; orada bulunan tarihi mekânların, mezarlıkların tahrip edilmesini kabul etmiyoruz.

 

72 milleti aynı nazarda gören ve barışı şiar edinen inancımızın hassasiyetiyle, yanı başımızda dillerin, kültürlerin, farklı inançların ve tabi ki insanların yok edilmesine izin vermeyeceğiz.

 

Ve ülkemizin kan deryasına çevrilmesinin önüne geçmek için var olan tüm gücümüzle mücadele edeceğiz.

 

Biz biliyoruz ki bu topraklarda yüzünü insana, aydınlığa dönmüş tüm duyarlı canlarla birlikte savaşa karşı barışı inşa edeceğiz…”

 

Grev uykusu

149

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir