Çar. Ara 1st, 2021

açık 1

 

Haliç Üniversitesi Konservatuar Bölümü Mezunu M. Rıza Taşdemir “Açık Denizde” tiyatro oyununa farklı bir yorum katarak oyunu sahneye taşıdı.

 

Abdullah Aksoy, Şule Bozlak, Enes Karakaş ve Oyunun Yönetmeni M. Rıza Taşdemir’in oyuncu olarak yer aldığı absürt oyunda, ses ve müzikte Veysel Karakaş, kostüm ve aksesuarda Melisa Dilan Mutlu, organizasyonda ise Alptekin Artuç yer aldı.

 

“Üç adam, biri şişman, biri zayıf, biri orta yapılı bir deniz kazasından kurtulup bir sala çıkarlar. İçlerinden birinin, diğerleri tarafından yenmesi zorunluluğuyla karşı karşıya kalırlar. Çünkü erzakları kalmamıştır. Kimin kurban edileceğini kararlaştırmak için bütün politik yöntemleri denerler. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, nedendir bilinmez, kurban olarak seçilen kazazede, aralarında en güçsüz olanıdır. Zayıf adam; şişman olan adamın, onu, ölümünün kahramanca, özgecil bir edim olacağına inandırdığında ölmeye boyun eğer. Derken, tuz aramakta olan orta yapılı adam, bir kuru fasulye ve sosis bulur. Zayıf adamı öldürmeye artık gerek yoktur. Ama şişman adam, diğerine kutuyu saklamasını emreder. “Fasulye istemiyorum,“ diye mırıldanır, “Hem zaten… Görmüyor musun? O çok mutlu!”

 

açık 2

 

Bazı yönleri,  aslına uygun olarak değiştirilen fakat her oyuncunun hakkını vererek sahneye uyarlananan; Absürt Tiyatroya yön veren Slawomir Mrozek’in eşsiz eseri “Açık Denizde” Yönetmen Oyuncu M. Rıza Taşdemir in yorumuyla “Tiyatro Hiç” çatısı altında, Malatya Devlet Tiyatrosu Sabancı Kültür Merkezi Sahnesinde tiyatro severlerle buluştu.

 

230

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir