Per. Eki 22nd, 2020

fuar

 

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç anısına düzenlenen 5. Malatya Anadolu Kitap Fuarı, birçok yayınevi ve yazar buluşması ile kapılarını kitap okurları için açtı.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen kitap fuarı yoğun ilgi gördü.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Farklı türlerde 375 yayınevi ve 300 yazarın katıldığı fuar, Malatya Büyükşehir Belediyesi yanında bulunan fuar alanında Malatya Protokolü’nün katılımıyla açıldı.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Açılış törenine Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Emniyet Müdür Ömer Urhal, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Barosu Başkanı Enver Han, diğer ilgili ve davetlilerle birlikte çok sayıda kişi katıldı.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Yazar Nurullah Genç ise fuara onur konuğu olarak katıldı.

 

“GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN ZAYIF OLMASI GÖZLERDEN KAÇMADI”

 

Düzenlenen kitap fuarında X-Ray güvenlik önleminin alınmaması ve çantaların kontrol edilmemesi birçok yazar ve yayınevi sahibinin gözünden kaçmadı.

 

Turnike geçişlerinin olduğu ve güvenlik görevlilerinin beklediği turnikelerde özensiz bir güvenlik sisteminin olması en önemli husus olarak değerlendirildi.

xrey

 

Düzenlenen kitap fuarında ziyaretçi girişleri bölümüne turnikelerin yerleştirilmesi, çıkış bölümüne ise X-Ray cihazının yerleştirilmesi mantığı ise organizasyondaki güvenlik anlayışına farklı bir bakış açısı oluşturdu.

 

 

Ülkemizin zor günler geçirdiği içinde bulunduğumuz dönemde herhangi bir saldırı ve protestoya, hatta canlı bomba ihtimaline karşın, yoğun bir katılımın olduğu fuar alanına girişlerin bu kadar özensiz olması birçok vatandaşın da tepkisine sebep oldu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

“EVRENSEL OKURA GELENEKSEL FUAR”

 

Birçok yayınevi ve yazara, düzenlenen kitap fuarı kapsamında yer kalmadı gerekçesi ile stant verilmemesi ise fuarın evrenselliğine gölge düşürdü.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Türkiye’de Türk Edebiyatına önemli hizmetler vermiş birçok yazar ve görevi başında şehit düşen öğretmen varken fuarın, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı anısına düzenlenmesi de ayrı bir muamma olarak çıkıyor karşımıza.

 

Seçme yayınlar ve seçme yazarların boy gösterdiği kitap fuarında her yıl yaşanan havalandırma krizi de yayınevi sahipleri ve yazarların rahatsızlık noktaları arasında yer alıyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

“TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNMEZ”

 

Fuar alanına çeşitli okullardan belediye otobüsleri ile taşınan öğrencilerin durumu ise içler acısı bir tablo oluşturuyor.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Her yıl fuar alanına taşınan öğrenciler, otobüsler içerisine tıkıştırılarak can güvenlikleri de tehlikeye atılıyor. Minik yüreklerin kitap ve okuma aşkı, tıka basa bindirildikleri otobüsler içerisinde yitip gidiyor.

Engelli tuvaletlerinin olmayışı, engelli yazarlar ve engelli ziyaretçiler için büyük sıkıntı yaratıyor.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Tüm bu gözlemler Malatya’da düzenlenen 5.Anadolu Kitap Fuarı adına, akılda sorularla birlikte kocaman bir gölge düşürdü.

 

 

 

 

6673

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir