Cts. Eyl 25th, 2021

 

Sultan KILIÇ

 

Çorum Katliamının 34. Yıl dönümü nedeniyle     PSAKD (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği) Malatya Şubesi Adına yazılı basın açıklaması yapan  Songül Tunçdemir:  

 

 

“Kontrgerillanın sivil faşist çeteler eliyle 27 Mayıs – 5 Temmuz 1980 tarihleri arasında Çorum’da düzenlediği katliamda 57 kişi hayatını kaybetti, 200’ün üstünde insan yaralandı ve 300’e yakın ev ve işyeri tahrip edildi.

 

 İnanç önderlerimiz, fırınlarda diri diri yakıldı. Katliam sonrasında ise binlerce aile Çorum’dan göç etmek zorunda kaldı. Ülkemizde yapılan katliamların hepsinde olduğu gibi Çorum katliamının da failleri halen yargılanmamıştır. Dersim’de Maraş'ta, Sivas'ta, Malatya’da ve Çorum'da yaşananların hafızalardan silinmemesi ve tekrarlanmaması, insanlık onurunun çiğnenmesi ve katliamların tekrar yaşanmaması açısından çok önemlidir. Çorum katliamı sonrası bazı kişiler cezalandırılmış; ancak katliam tam olarak aydınlatılmamıştır. Katliam dosyaları yeniden açılmalı, failler yeniden yargılanmalıdır.  

34 yıl geçmesine rağmen kimse bizden özür dilemedi, kimse bizim yaramızı sarmadı. Katiller bulunup gereken ceza verilmedi. Bizler bu davayı mahşere bırakmayacağız, hesabını mutlaka soracağız, adil yargılamaların olması için tüm gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. 

 

Bizler biliyoruz ki aydınlatılmayan, hesabı sorulmayan her katliam, yeni bir katliamın yaşanması demektir. Devletin tüm baskısına, asimilasyonuna rağmen bu ülkede inançsal anlamda, halkların bir arada kardeşçe yaşayacağı güzel bir dünya yaratma adına, demokrasi adına mücadele etmeye devam edeceğiz.  

Çorum katliamında hayatını yitiren canlarımızı saygı ile anıyoruz. 

 

Çorum katliamını unutmak, insanlığa ihanettir. Bizler bu katliamı unutmayacağız, unutturmayacağız…” dedi.

 

sultankilic44@hotmail.com 

699

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir