Sal. Eyl 28th, 2021

mişkay 1

 

“MALATYALI ÜRETİCİLERİ ELE GÜNE MUHTAÇ ETMEYİN”

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Elazığ’daki kayısı üreticilerine Malatya’daki üreticilerin 3 katı don desteği verilmesine tepki gösterdi. AKP Hükümeti’nin komşu iki ilçe arasında bile ayrım yaptığını belirten Ağbaba, “ Bu yıl bir kayısı işçisinin 1 günlük yevmiyesi 40 liraydı. Bir üreticiye dönüm başına verilen destek de 40 lira. Başka söze gerek var mı?” dedi.

 

Dondan zarar gören Elazığ’ın Baskil ve Sivrice ilçelerindeki kayısı üreticilerine AKP hükümetinin dönüm başına 110 lira destek vereceğinin açıklanmasının ardından, Malatyalı kayısı üreticileri uğradıkları haksızlığın giderilmesini istiyor.

 

Ağustos ayında destek rakamı açıklanmasının ardından yaptığı basın açıklamasıyla üreticilerin tepkilerini dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Elazığ’daki rakamların gündeme gelmesinin ardından bir kez daha hükümete seslenerek Malatyalı üreticileri “ele güne muhtaç etmeyin” dedi.

 

AKP Hükümeti döneminde uygulanan çarpık tarım politikaları sonucu, Malatya’daki üreticilerin her geçen gün daha da fakirleştiğini kaydeden Ağbaba, “Tek geçim kaynakları kayısı olan üreticiler, son yıllarda ağaçlarına ilaç almak için bile para bulamamaktadır. 5 yıl önce üreticilere dönüm başına 150 lira ödeme yapılırken, 5 yıl sonra 41 liraya düşmesini anlamak mümkün değil” dedi.

 

28 bin üreticiye 25 milyon, saray asansörüne 30 milyon

 

İcra dairelerinin üreticilerin dosyalarıyla dolup taştığını kaydeden Ağbaba, Malatya’daki 28 bin 100 çiftçiye toplam 25 milyon TL destek verenlerin, kaçak sarayın asansörü için 30 milyon lira ödediklerini ifade etti.

 

Başka söze gerek var mı?

 

Ağbaba açıklamasının devamında; “Bu yıl bir kayısı işçisinin 1 günlük yevmiyesi 40 liraydı. Bir üreticiye dönüm başına verilen destek de 40 lira. Hükümetin dönüm başına verdiği destek 1 işçiye verilen 1 günlük ücrete bedel. Başka söze gerek var mı?” dedi.

139

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir