Cts. Eyl 25th, 2021

 

Sultan KILIÇ

 

PSAKD (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği) Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir, basına yaptığı açıklamayla tüm halkı 24 Eylül 2014 tarihinde eğitim emekçilerinin yapacakları greve destek vermeye çağırdı: “Yeni eğitim-öğretim yılı, emekçiler ve öğrenciler için yeni sorunlarla başladı. Eğitim paralı hale getirildi, devlet bütçesi emekçi çocuklarının gittiği okullara değil, özel okullara akıtıldı. 4+4+4 eğitim sistemi, zorunlu din dersleri, seçmeli zorunlu din dersleri yetmezmiş gibi sayısız okul imam hatip liselerine dönüştürüldü.

 

Yıllardır mücadelesini verdiğimiz zorunlu din derslerinin kaldırılması talebimiz, seçmeli aldatmacasıyla başka bir biçimde zorunlu halde çocuklarımıza dayatılırken, siyasi iktidar, Türk –İslam sentezini esas alan ideolojik bakışını, 4+4+4, TEOG gibi uygulamalarla geri ve egemen inanç sistemini dayatarak, öğrencileri zorla özel okullara, meslek liselerine ve imam hatip liselerine yönlendirmeye çalışmaktadır. Ayrımcı bir zihniyetle şekillenen eğitim sistemimiz, baştan sona yeniden yapılanmak zorundadır.

“HALKLARI ASİMİLE ETMEYİ AMAÇLIYORLAR”

“Tek dil, tek din” anlayışının ürünü olan zorunlu din dersleriyle bu ülkede yaşayan Alevileri ve farklı inançtan olan halklarımızı asimile etmeye çalışan AKP, Kürtçe başta olmak üzere anadilde eğitim hakkını gasp ediyor. Kendinden olmayana tahammülü olmayan bu geleneksel faşist anlayış, bir yandan demokrat öğretmenleri zorunlu rotasyon ile cezalandırırken, bir yandan da performans dayatması ile başta aday öğretmeler olmak üzere öğretmenlerin iş güvenliğini ortadan kaldırıyor.

 

Mevcut sistemin eğitimin bütün alanlarında hayata geçirmek istediği planlama aslında siyasal ve de gerici bir bakışın dışına çıkmayan, veli ve öğrenci tercihini önemsemeyen ve asimilasyonu amaçlayan bir planlamadır.

 

AİHM ‘in bile kendisine başvuran öğrencilere, zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muafiyet vermesine rağmen iktidarın bu kararları hiçe sayması gerçekten düşündürücüdür. Derhal İnkârcı, asimilasyoncu bu eğitim politikasından vazgeçilmeli, AİHM karalarına uyulmalı, halklarımızın demokratik ve insani talepleri karşılanmalıdır.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak, zorunlu din dersine ‘’hayır’’ demek için;  parasız, bilimsel, laik ve anadilde eğitim hakkı için, zorla imam hatipleştirmeyi durdurmak için,  eğitimdeki kaosa dur demek için, Eğitim Sen'in 24 Eylül Çarşamba günü yapacağı grevi destekliyoruz. İnancından, dilinden, etnik kökeninden dolayı ezilenleri, sokaklarda eğitim emekçilerine omuz vermeye, velileri çocuklarını okula göndermemeye,  öğrencileri okullarını boykot etmeye çağırıyoruz.

24 Eylül'de greve, boykota, eyleme!”

sultankilic44@hotmail.com

131

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir