Paz. Eki 24th, 2021

IMG_0199

 

AĞBABA; “HALK, BAŞKANLIK SİSTEMİNİ İSTEMEDİ”

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “7 Haziran seçimlerinin ardından halk ‘Başkanlık sistemine ‘hayır’ demiştir. 13 yıllık AKP Hükümeti’ne ‘yeter’ demiştir” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili adayı Veli Ağbaba, Kuluncak İlçesi’nde ziyaretler gerçekleştirdi. İlçeye bağlı Ciritbelen, Karıncalık, Göğebakan, Konaktepe (Tersihan), Başören, Çörmü, Alvar, Bicir, Sofular, Kızılhisar, Aşağı Selimli ve İlisuluk Mahallelerini ziyaret eden Ağbaba’ya vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

 

5 TEMEL SORUN İÇİN 14 TEMEL İLKEMİZ VAR

 

Halkın 7 Haziran’da ki mesajını en iyi anlayan partinin CHP olduğunu kaydeden Ağbaba, “Halk koalisyonla ülkeyi yönetin dedi. Biz de halkın mesajını iyi bir şekilde alarak koalisyon için çalıştık. Bu seçimin mesajı Başkanlık sistemine halk ‘hayır’ demiştir. 13 yıllık AKP Hükümetine halk ‘yeter’ demiştir. Siyasilere ‘kavga etmeyeceksiniz, uzlaşacaksınız’ demiştir. Koalisyon ilkelerini ortaya koyduk. Ülkenin 5 temel meselesini ortaya koyduk. Ekonomi, Anayasa, Dış politika, Kürt sorunu ve Eğitimden oluşan 5 temel sorunu ortaya koyduk. Bu sorunların çözülmesi için 14 temel ilkemizi ortaya koyduk. Kamuoyuyla paylaştık.” dedi.

 

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK

 

Koalisyon çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktaran Ağbaba, “AKP dışında bir koalisyonun mümkün olduğunu söyledik. MHP ye bir çağrı yaptık. ‘AKP’nin yarattığı tahribatı silmek için koalisyon kuralım’ dedik. Devlet Bahçeli’ye Başbakanlık teklif ettik. Ama MHP her şeye ‘hayır’ dedi. AKP’li bir kişinin Meclis Başkanı seçilmesinin bütün sorumlusu MHP’dir. Devlet Bahçeli’dir. MHP ile koalisyon gerçekleşmeyince, AKP ile görüşmeler başladı. Davutoğlu ile koalisyon görüşmesi 35 saat sürdü. AKP’nin bütün olumsuzluklarına rağmen, Türkiye hükümetsiz kalmasın diye CHP tüm sorumluluğu aldı. AKP bize, 3 aylık seçim hükümeti önerdi. Biz de bunu kabul etmedik. Biz seçim hükümetine ‘sadece kırmızı koltuklar için girmeyiz’ dedik.

IMG_0204

Bizim kaygılarımız bir hafta içinde gerçek oldu. 2 HDP’li bakan kendi sekreterlerini bile atayamadılar. Biz bütün siyasi kaygılarımızı bir tarafa bırakarak, parlamenter demokrasi için elimizi taşın altına koyduk. Tüm siyasi partilerle oturup konuşan tek parti CHP. 1 Kasım’dan sonra CHP’siz bir hükümet artık düşünülemez. Oyunu artıran tek parti CHP görülüyor. 7 Haziran seçimleri öncesi 19 Nisan’da seçim bildirgemizi açıkladık. Bildirgeyi açıkladığımız gün Başbakanı, milletvekilleri, il başkanı kaynak nerede diye bağırdılar. Şimdi kendileri ‘Asgari ücreti artıracağız’ diyorlar.

 

Sadece seçim maliyeti 100 milyar. Kaynak saray. Bu vaatlerimizin hepsinin kaynağı var. CHP’nin seçim beyannamesinin ne kadar gerçekçi olduğu, ne kadar doğru olduğunu biz söylemiyoruz, bunu AKP, MHP, HDP söylüyor. CHP, Hükümet olmadan kendi vaatlerini gerçekleştireceğini ispat etti. Niye çünkü hepsi bizim kopyamız. Bundan asla rahatsız değiliz. İyi bir şey söylemişiz diğer partiler de almışlar.” dedi.

115

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir