Pts. Eyl 27th, 2021
?
 

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı ile 10 Ekim de yapılacak olan merkezi mitinge Malatya Barış Bloku adına basın açıklaması yapan Songül Tunçdemir, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yapılacak olan Barış ve Demokrasi Mitingine güçlü bir kitlesel katılım sağlayacağını belirtirken, bütün ilerici, demokrat, yurtsever, toplumcu güçleri barışa destek olmaya çağırdı.

Tunçdemir, basın açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

“AKP iktidarı, ülkemizi emek sömürüsü ve rant cenneti yapan, barış istemlerini sürekli olarak oyalama ve seçim taktikleriyle istismar eden, Ortadoğu’da emperyalizmin taşeronluğunu üstlenen, demokrasinin gereklerini reddeden, ülkemizi şiddet ve kana bulamış, laiklik düşmanı bir iktidardır.

 

Komşularda yanan ateşi körükleyerek, ülkemiz topraklarına taşıyarak milyonlarca göçmen yaratanlara ve ülke içindeki çatışmalardan kişisel ikbal bekleyenlere izin vermeyeceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.

 

Çünkü biliyoruz ki, her çatışma, her savaş, çok büyük insani dramları beraberinde getirir. Nerede ve ne zaman bir bombanın patlayacağına dair tedirginlikle yaşam sürdürülemez.

 

barış blok

Her yer savaş alanı; ölüm, yaralanma ve düşmanlıklarla dolacaksa,

 

Oyuncak taşıyan gençlerin bedenlerini parçalayan bombaların sisi dağılmadan körüklenen savaşla birlikte ülkenin dört bir yanına cenazeler gidecekse, ölü bedenler zırhlı araçların arkasına bağlanıp sürüklenecekse, 35 günlük bebekten 75 yaşına kadar sivil halk öldürülecekse, her gün gelen cenazeler ile anaların yürekleri dağlanmaya devam edecekse,

 

Birilerinin iktidarı uğruna bu ülkede ölüm alkışlanacak, insan yaşamı bu kadar değersizleşecekse,

 

Onarılmaz toplumsal yaralara zemin hazırlayanların, politikacıların, Türk-Kürt kardeşliğini, Alevi-Sünni komşuluğunu, yani toplumsal barışı zehirlemeleri engellenmeyecekse,

 

1990’ların karanlık günlerine dönüldüğüne dair herkeste kaygılı bir bekleyiş başlamışsa, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ diyoruz.

 

Biz buradan bir kez daha bu önlenebilir sorunlara sessiz kalmanın, demokratik çözüm yollarını kapatmanın, savaş politikalarını sürdürmenin bir insanlık suçu olduğunu, bu sorunlara sessiz kalmadığımızı, kalmayacağımızı, barış için her türlü demokratik mücadele yöntemlerini kullanacağımızı belirtirken;

 

AKP iktidarına güçlü bir şekilde dur demek ve toplumsal muhalefetin sesinin gür ve birleşik bir şekilde yükseltilmesi gerektiğini düşünüyoruz…

 

Savaş naraları kimden gelirse gelsin, savaş isteyenlere ve kışkırtanlara karşı Barış’ı savunmaya ve barış dilini kullanmaya kararlıyız.

 

 

Bu anlamda DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı ile 10 Ekim’de yapılacak olan merkezi miting, bize, bu toplumsal gereksinimi karşılamaya yönelik çok önemli bir olanak sunmaktadır. Malatya Barış Bloku olarak, 10 Ekim de Ankara’da yapılacak olan Barış ve Demokrasi Mitingine güçlü bir kitlesel katılım sağlayacağımızı belirtirken, bütün ilerici, demokrat, yurtsever, toplumcu güçleri barışa destek olmaya çağırıyoruz.”

 

 

116

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir