Pts. Eyl 27th, 2021

 

Sultan KILIÇ

 

 Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, yazılı bir basın açıklamasıyla 1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü’ne dikkat çekti. Gerçi bu açıklamayı 3 Haziran’da göndermeyi akıl ettiler ama…

Her günümüz birkaç kutlamayla, birkaç acı anmasıyla katmerleşmiş durumda olduğundan mıdır, adet yerini bulsun şunu atlamışız; bir açıklama da bunun için yollayalım da ‘faaliyet dosyamız’ kabarsın. Üst makamlarımız bizi çalışkan görsün, diye düşündüklerinden midir?  Halk bizi çalışkan görse ne olur görmese ne olur. Hükümetin en yetkili zatından o itirafı duymuştuk: Halk, üç gün söyler sonra unutur, demişti. Zaten halkın dili de dönmez bu Fenilketonüri sözcüğünü söylemeye.

Biz de basın açıklamasından öğrenmeye çalışıyoruz, sözcüğü telaffuz etmeyi beceremesek de. İşte o basın açıklamasından iki paragraf, tamamını alıp da kafaları daha çok karıştırmayalım, rakamlara boğmayalım:                                                                                                       

“Toplum taraması, dış görünüm olarak sağlam olan kişilere bazı testler, muayeneler veya diğer yöntemler uygulanarak hastalığa ait belirtilerin henüz tam ortaya çıkmadan yaklaşık olarak belirlenmesidir. Pozitif veya şüpheli pozitiflik veren durumlarda kesin tanı ve uygun tedavi için kişiler olanakları geniş hastanelere ve uzman hekimlere gönderilmelidir. “ diyor.

 Bak bak bak, hastaları ücretsiz tedavi ettik de sağlamları tarayıp gizli hastalıkları yakalayarak ensesine yapışacakmışız. Hastanelere adımını atmak parayla, muayene parayla, ilaç parayla; ister işsiz ol, ister işli ol, ister emekli ol. Mutlaka para ödeyeceksin. Ve bu ödenen kalemler de ödeme miktarları da her geçen yıl katlanarak artarken… Gel de sağlam görünürken, kendini sağlıklı hissederken beni bir tarayın, diyen tuzu kurular var elbet.

Basın açıklamasının bir paragrafına daha bir göz atalım:

“Bir hastalığı tarama programına kapsamına alabilmek için; toplumda sık görülen ve önemli bir sorun olması, yenidoğan dönemindeki belirtilerinin az olması ve/veya klinik olarak atlanabilir olması, tanıda gecikmenin bebekte geri dönüşümsüz hasar yaratabilecek olması, erken tanı konulması halinde hastalığın seyrinde değişiklik yapılabilmesi ya da tamamen tedavi edilebilmesi, basit ve güvenilir testler ile taranabiliyor olması; maliyet/yarar oranı çok yüksek olmayan hastalıklar olması gerekir.

Tanı alan fenilketonürileri çocukların özel beslenme gereksinimi olan mamaları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca ek beslenme ürünleri (makarna, bisküvi v.b) için ailelere ödeme de yapılmaktadır. “

 Ek beslenme ürünlerine bakar mısınız? Makarna, bisküvi… Nasıl da yararlı, temel gıda maddeleri değil mi?

Bu da son paragraf:

 

“ Ülkemizde her yıl 1 Haziran “Ulusal Fenilketonüri Günü” olarak kabul edilmiş olup bu günde konunun önemini anlatan bazı etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde tedavi edilmediğinde sonuçları son derece ağır olan bu hastalık için toplumsal duyarlılık oluşturulmaya çalışılmaktadır. “ diye sonlandırılıyor.

Önemsenen bu günün adını telaffuz edemesek de, hastanelere ve ilaçlara katkı paylarını ödeyecek gücümüz olmasa da hangi etkinliklerle toplumsal duyarlıkları artırdıklarını ya da artıracaklarını gerçekten merak ediyoruz.

 

sultankili44@hotmail.com

134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir